Jed

Strážní, kontroly, 14 dveří. Policie nechápe, jak zločinec pronesl jed

Strážní, kontroly, 14 dveří. Policie nechápe, jak zločinec pronesl jed
Zdroj: AFP PHOTO / ICTY

Lahvička tekutiny, kterou ve středu vypil bývalý velitel bosenských Chorvatů u soudu v Haagu, opravdu existovala jed. Slobodan Praljak po několika hodinách zemřel. Nizozemská policie teď vyšetřuje, jak je možné, že chemikálii do soudní síně pronesl.

Byla to scéna jako z dramatického filmu. Někdejší generál bosenských Chorvatů Slobodan Praljak si po vynesení verdiktu u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) stoupl a napil se neznámé tekutiny z malé lahvičky.

Soudce okamžitě přerušil jednání a Praljaka odvezli záchranáři do nemocnice s podezřením na otravu. Teď se ukázalo, že 72letý velitel opravdu vypil jed. "Vše, co mohu říct, je to, že šlo o chemickou látku, která může způsobit smrt," uvedla prokurátorka Marilyn Fikenscherová pro agenturu AP.

Čím přesně se Praljak otrávil, ukáže až nařízená soudní pitva. Vyšetřovatelé také zjišťují, jak se odsouzený k chemikálii vůbec dostal a jak nádobku pronesl přes bezpečnostní kontroly. Někdo ze strážných musel zanedbat osobní prohlídku, lahvičku neodhalil ani rentgen.

"Při návštěvě vězňů projdeme dvěma bezpečnostními prohlídkami," popsal Peter Robinson, právník odsouzeného válečného zločince Radovana Karadžiće pro portál BBC. "Dva detektory kovů. Nemůžete si přinést pití, ani lahev vody nebo koly. Všechno je před vstupem prohledané," doplnil.

Ani další právníci, kteří obhajovali válečné zločince u soudu v Haagu, nechápou, jak se něco takového mohlo stát. "Čtrnáct dveří a před každými čekáte, dokud nebudou pod dohledem alespoň jednoho strážného. Celý prostor navíc monitorují kamery," připojil se Anto Nobilo, obhájce bosenskochorvatského exgenerála Tihomira Blaškiće.


Podívejte se na reportáž TV Nova:

epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz