Metanolová kauza

Za metanolovou kauzu lidé pořád nedostali odškodné! Jen 6 tisíc

Od metanolové kauzy uplynulo už 5 let, přesto příbuzní obětí ani ti, co přežili a mají třeba nevratně poškozený zrak, pořád nedostali odškodné. Přestože o něm rozhodly soudy, obdrželi zatím jen necelých 6 tisíc korun. A podle právníků se odškodnění možná ani nedočkají, údajně prý chybí legislativa. Peníze ze zabaveného majetku viníků putovaly hlavně pojišťovnám a nemocnicím.

Bývalý horník, dnes osmasedmdesátiletý důchodce Jaroslav si na podzim roku 2012 v kamenném obchodě v Českém Těšíně koupil líh. Z něj si totiž desítky let připravuje rum do čaje. Netušil ale, že si tentokrát namíchal jiný koktejl.

"Když jsem začal špatně vidět, tak mi bylo jasný, že to je z toho. V sobotu jsem si dal, v neděli a v pondělí ráno už mi bylo zle," uvedl Jaroslav Pulec.

Postupně přestával vidět. Obrysy vnímal, ale jen černobílé. Od obvodního lékaře ho sanitka převážela do nemocnice. Pan Jaroslav měl s sebou láhev slivovice - z médií věděl, že by mu mohla pomoci z nejhoršího. "Doktor to otestoval v nemocnici a hned mi nalil 3 deci a vypít na ex. A to mě zachránilo," doplnil.

Další dva dny byl Jaroslav napojený na umělou ledvinu a bál se o život. Sice přežil, ale zrak se mu stále zhoršuje. "Do budoucna je ten stav velice nejistý," potvrdila advokátka Judita Pelechová. "Já bych jim to nechal vypít - těm, co to zavinili, jsou to lumpové," rozčiluje se Jaroslav.

Soudy poškozeným i příbuzným obětí přiřkly statisícové odškodné. Panu Pulcovi půl milionu. Jenže on, stejně jako ostatní, zatím dostali jen symbolickou částku - necelých 6 tisíc korun. Na víc po exekuci viníků nezbylo. Nejprve se uspokojily pojišťovny a podobné instituce.

"VZP je samozřejmě líto všech, kdo na odškodnění teprve čekají, nicméně nejsme to my, kdo rozhodl, kdo kdy peníze dostane," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý. "ČPZP vymáhá náhradu nákladů vůči pojištěncům," doplnila mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová

Jedním z řešení by mohla být hromadná žaloba státu. Že je nutné situaci vyřešit, se shodnou i politici. "To je selhání trestního systému. Varianta, že by zakročil stát, není. To by všichni začali podvádět s tím, že to za ně zaplatí někdo jiný," myslí si poslanec SPD Tomio Okamura.

Související obsah

"Pokud dochází k nějakým nápravám škod, tak je většinou občan až na posledním místě. A to je samozřejmě špatně," dodal poslanec za ANO Ivo Vondrák. "Stát se musí k tomu přihlásit a já se budu osobně doptávat odpovědných orgánů, jak je to možné a jak můžeme poškozeným finančně napomoci," slíbil Petr Dolínek z ČSSD.

V tomto případě selhala ale také legislativa. V budoucnu by mohlo poškozeným pomoci doplnění zákona o možnost úhrady přiznaných škod poškozeným prostřednictvím státu - v takto výjimečných případech.

Metanolová aféra, která zasáhla Česko před pěti lety, stála život téměř padesát lidí. Stovky dalších skončily v nemocnicích. A řada z nich má doživotní následky.

Lucie Cochlarová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz