Světelný smog ročně narůstá! Je hrozbou pro zdraví lidí a zvířat

Světelný smog ročně narůstá! Je hrozbou pro zdraví lidí a zvířat
Zdroj: NASA

Odborníci upozornili na zvyšující se množství světelného smogu, které vede ke ztrátě noci na mnoha místech naší planety. Podle odborníků je situace "alarmující". Velké množství světla má podle nich negativní dopad na zvířata i lidi.

Autoři článku v časopisu Science Advances vycházeli z výsledků studie, kterou publikovala NASA po vyhotovení nejnovějších fotografií noční zeměkoule. Problémem je, že nárůstem populace a rozšiřováním míst k životu dochází i ke zvětšování osvětlených ploch.

Studie, ve které se NASA zaměřila na problematiku světelného smogu, potvrdila, že v období od roku 2012 až do roku 2016 celková plocha uměle osvětlených oblastí Země vzrostla o dvě procenta ročně.

Zatímco obrázky světelných pavučin omotávajících se kolem naší planety vyvolávají u mnohých romantickou scenérii, tento druh znečištění negativně ovlivňuje nejen volně žijící zvířata, ale i lidské zdraví. Jde totiž o rušivé světlo likvidující klidnou noční tmu, během které regenerují nejen lidé, ale i živočichové ve volné přírodě.

Související obsah

NASA při pořizování nejnovějších záběrů použila satelitní stanici Suomi NPP. Tento satelit dokáže zachytit infračervené vyzařování, ale neumí rozlišit modré světlo, které produkují LED žárovky. Výsledek je podle odborníků šokující.

Vzhledem k tomu, že většina míst přešla na úsporné LED žárovky, vědci předpokládali, že satelit zachytí a rozliší méně světelných ploch. Opak byl ale pravdou. Lidé čím dál více využívají další druhy úsporných žárovek. Ty nastartovaly velkoměsta, které je začaly instalovat ve větší míře.

Jejich úspornost totiž umožňuje, že za výhodnou cenu jsou nyní viditelné plochy, které se v minulosti topily ve tmě. Města dokonce už světla v noci vůbec nevypínají tak jako kdysi.

ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu NASA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz