Zahraičí

Rusové zastavili letadlo v Petrohradu. Agenti v něm zatkli kritika vlády

Evropa je svědkem dalšího zatýkání v letadle. V ruském Petrohradu se stroj mířící do Polska musel vrátit z ranveje proto, aby agenti ruské tajné služby mohli zatknout opozičního předáka Alexeje Pivovarova. Ti ho převedli k výslechu kvůli jeho členství v nevládní organizaci Otevřené Rusko.

Na bývalého ředitele opozičního hnutí Otevřené Rusko Alexeje Pivovarova udeřili agenti FSB jen pár minut před plánovaným odletem do Varšavy. Důvodem jeho zadržení je takzvaná nežádoucí činnost. Ve slovníku západních demokracií jde o kritické aktivity vůči Kremlu.


"Jediným motivem vyšetřování a výslechů je naše kampaň. Jde o formu zastrašování,“ tvrdí Pivovarov.

Související obsah


Úřady neziskovku založenou nejbohatším Rusem Michailem Chodorkovským označily za "nežádoucí“ už v roce 2017. V praxi to znamená v zásadě zákaz činnosti. Brzy se očekává zpřísnění postihů vůči opozičním aktivistům. Kromě vysokých pokut jim bude hrozit i žalář.


Podle některých tajných služeb mělo Rusko prsty i v bezprecedentním únosu letadla nad Běloruskem. Stíhačka a tamní úřady stroj donutily přistát v Minsku, kde palubu musel opustit Raman Pratasevič. Novinář a kritik režimu běloruského diktátora byl zatčen na cestě z Athén do Vilniusu.

Případ Prataseviče vyděsil disidenty po celé Evropě. Akce běloruského režimu jim dala pocítit, že ani v zahraničním exilu nejsou v bezpečí.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz