Mikuláš

Strašit, nebo nestrašit čertem? Tohle udělejte, když dítě zpanikaří

Už dnes večer zamíří do mnoha domácností trojice nadpozemských bytostí. Mikuláš doprovázený andělem a čertem je v Česku tradicí. Hodné děti se mohou těšit na odměnu, ty zlobivé čeká pokárání. Někdy se ale může návštěva čertů nepříjemně zvrtnout a pak už jde o zdraví.

Zatímco někde by si rodiče rohatou návštěvu nepustili přes práh, jinde na ně celý rok čekají jako na smilování. Tvrdí totiž, že když čerti děti postraší, tak pak až do Vánoc sekají latinu. Podle psychologů není na škodu dítko postrašit, nesmí se to ale přehnat.

Vyhrožovat dítěti tím, že si ho čert vezme do pekla, může být pro některé hodně traumatizující. Co je pro jednoho už přes čáru, ale nemusí s jiným nic udělat. "Děti můžete strašit, čím chcete. Není ale dobré zlomit je tak, aby se rozbrečely, propadly do zoufalosti a měly pocit ohrožení života. Některé můžete strašit klidně pytlem, na jiné stačí 'bu bu bu'," vysvětlil dětský psycholog Jeroným Klimeš.


Co dělat, aby se situace nezvrhla?

Nezvěte si domů Mikuláše, anděla a čerta jen tak z ulice. Poproste raději známé, aby vám scénku pro dítě sehráli. U nich totiž víte, že vám dítě nevyděsí k smrti. K dětem nepouštějte čerty, kteří jsou očividně pod vlivem alkoholu, a ani takové, kteří vypadají příliš děsivě.

Související obsah

Jako rodiče byste vždy měli stát na straně dítěte a v případě potřeby mu poskytnout útočiště. Rozhodně děti k čertům sami nepostrkujte. Dobře si rozmyslete, jestli už je vaše dítě na Mikuláše dost staré. Pro děti, které ještě ani nemluví, nemá příliš význam takovou návštěvu zvát.

Na návštěvu Mikuláše je podle Klimeše dítě připraveno takřka v jakémkoli věku, situaci ale musíte stáří dítěte přizpůsobit. "Mikuláše si domů můžete zvát klidně od dvou, ale musí to být hrozně mírňoučké, čert má třeba jen stát v koutě a nehýbat se. Vždy záleží na citlivosti, na tom, co konkrétní dítě snese," říká psycholog.

Vždy je tedy důležité sledovat, jak dítě na příchod pekelníka reaguje. "Může zažít šok ze strachu, když to čert přežene. Pokud dítě reaguje tak, že je mu druhý den špatně, nemůže spát, bolí ho hlava, má teplotu, nechce do školy - to s tím může souviset. Někdy je trauma takové, že se to musí řešit i odborně, ale to je spíš výjimečné,“ dodává psycholog Martin Zajíc.

Související obsah

Když už to vypadá, že se situace vyhrocuje a čert straší dítě víc, než je zdrávo, měl by ho zpacifikovat sám Mikuláš. V takovém případě buďte dítěti na blízku, aby vědělo, že ve vás má oporu. Na děti také velmi pozitivně působí anděl jako symbol dobra.

Strach nemusí být jen negativní

Pro dítě může být návštěva čerta a Mikuláše také skvělou zkouškou, jak se dokáže poprat se strachem. "Může ukázat odvahu před mámou a před tátou. Když před čertem řeknu básničku nebo něco předvedu, můžu být na sebe pyšný," myslí si Zajíc.

Podívejte se na video z děsivého průvodu čertů centrem Brna:

ČTĚTE TAKÉ:

MIKULÁŠ bez stresu: Zvládněte ho na jedničku
Mikuláš očima psychologů: Nestrašit, chválit!

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz