Otřesy

Seismolog: Otřes u Ostravy byl nejsilnější od třicátých let!

Seismolog: Otřes u Ostravy byl nejsilnější od třicátých let!
Zdroj: TN.cz

Otřesy, které dnes před čtvrtou hodinou ráno vzbudily na Ostravsku a Opavsku řadu lidí, jsou pozoruhodné hned z několika důvodů. Tím hlavním je to, že jde v regionu s největší pravděpodobností o nejsilnější otřesy za téměř sto let.

"Epicentrum bylo u Hlučína v hloubce asi 12 kilometrů a magnitudo zemětřesení bylo 3,5, což je na naše poměry hodně. A nešlo o důlní otřes, jak bývá v tomto regionu běžné," řekl TN.cz v deset hodin dopoledne seismolog Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.


Podle Zedníka vše nasvědčuje tomu, že noční otřes je v oblasti nejsilnější od 30. let minulého století. "To byly ve Slezsku ještě silnější otřesy kolem magnituda čtyři," vysvětluje expert.


Pusťte si rozhovor se seismologem Janem Zedníkem:A dodává, že i když jsou takhle silné otřesy na Opavsku a Ostravsku vzácné, neznamená to, že by oblast jinak nebyla seismicky aktivní. Jen často otřesy zaznamenají pouze velmi citlivé přístroje.


Zedník také doplnil, že už od lidí přišla téměř stovka hlášení o dnešním nočním zemětřesení. "A ty jsou od Opavy po Karvinou, další přišla i ze Studénky, Fulneku a Příboru," vypočítává seismolog.


Související obsah


Při otřesech kolem magnituda 3,5 ke škodám většinou nedochází, maximem jsou podle vědce tenké praskliny. "Ale když je to v noci, tak to lidi probudí, protože řinčí nádobí a zvířata na to také reagují," přibližuje Zedník.

Tomu odpovídají i zprávy od hasičů a čtenářů TN.cz. Hasiči totiž kvůli zemětřesení vyjíždět nemuseli a škody na majetku by také neměly být moc vysoké. Jeden čtenář TN.cz hlásí popraskanou omítku, jiný poničené parkoviště před domem.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz