Drogy

Pozor na Fénixovy slzy! Smrtící droga se šíří po ČR, hrozí i výbuch

V Česku se podle policie rychle šíří nová droga - takzvané Fénixovy slzy. Velmi silný extrakt z marihuany bývá prezentován jako léčivo, ale kriminalisté tvrdí, že při vyšších dávkách může způsobit i smrt. Amatérská výroba této látky podle návodů z internetu navíc může být nebezpečná, hrozí totiž exploze. I přesto se s touto drogou policisté setkávají stále častěji.

Policisté z pražského protidrogového oddělení zadrželi při razii desetičlenné skupině dealerů stříkačky plné tmavé tekutiny. Je to něco, co začíná být mezi narkomany velkým hitem - takzvané Fénixovy slzy.

Jde o vysoce koncentrovaný extrakt z květů samičích rostlin konopí. Mažou se na tělo, kouří přes speciální dýmky, nebo i pijí. Umějí být ale velmi zrádné.

Jedna jediná kapka této látky má podle policistů stejné účinky jako joint kvalitní marihuany. "Jedná se o látku nelegální, obchodování s ní a jakékoliv nakládání s ní je v režimu trestního zákoníku a tudíž trestné," varoval vedoucí protidrogové centrály Jaromír Badin.

Související obsah

Přesto je návodů na její výrobu plný internet. Autoři se prý většinou kryjí tím, že text převzali od nějakého odborníka nebo renomovaného lékaře. Slzy jsou totiž prezentovány jako velmi účinný lék.

Člověk, který měl ale doma skoro půllitru látky, ji určitě k léčení nepoužíval. Šlo o šéfa gangu, který na obchodech s marihuanou vydělával velké peníze. Policisté zatýkali na několika místech republiky. "Kriminalisté stíhají celkem 10 lidí, kdy nejstarším je 73 letý muž," dodal Daněk.

Výroba Fénixových slz může být velmi nebezpečná, i návody na internetu upozorňují na riziko exploze či požáru. Policisté před ní důrazně varují. Může mít nedozírné následky nejen na majetku, ale i na zdraví a životech osob.

Kromě Fénixových slz našli policisté při domovních prohlídkách i více než deset kilogramů nasušené marihuany, milion korun v hotovosti a několik litrů pálenky s obsahem drog.

Ondřej Špalek/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz