Geminidy

VIDEO: Meteorický roj Geminidy rozzářil oblohu, úchvatný pohled!

Romantické duše po celém světě si v noci na dnešek přišly na své - oblohu rozzářil nejsilnější meteorický roj Geminidy. Záběry a fotky ve velkém sdíleli uživatelé sociálních sítí. V Česku pro pozorování nebyly podmínky právě ideální a tak si teď světelnou show můžete vychutnat spolu s námi.

"Roj meteorů je v podstatě záplava světel, která protíná noční oblohu. Jsou to ve skutečnosti kusy asteroidů a komet, které se dostanou do zemské atmosféry a výrazně se zahřejí," popsala Jennifer Wiseman.

Název roje Geminidy pochází od latinského názvu souhvězdí Blíženců, ze kterého meteory po celou dobu aktivity roje zdánlivě vylétají. Roj je každoročně aktivní mezi 4. a 17. prosincem a maximum má kolem 14. prosince.

Související obsah

Za dobrých pozorovacích podmínek lze v průběhu maxima roje zachytit až tisíc meteorů za noc. Podle odborníků spadne až 120 těles za hodinu.

Tento roj byl poprvé pozorován v Anglii v roce 1862, tehdy jich ale létalo mnohem méně, jen asi 20 za hodinu, v současnosti je jich možné pozorovat až 140 za hodinu, Geminidy tak jsou mnohem početnějším rojem než srpnové perseidy.

ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Píše se na Deník.cz