Meteor

Na Česko dopadly dva meteority. Pomozte je najít! MAPA DOPADU

Astronomové zachytili přesně před týdnem pád meteoritu nad Českými Budějovicemi. Ze záznamů vysledovali, že na zem dopadly nejméně dva větší kusy, které teď chtějí najít. Prosí o pomoc i veřejnost.

Cestu bolidu zemskou atmosférou komplikoval fakt, že v neděli 3. Prosince bylo nad našim územím zataženo. Pozorování tak bylo téměř vyloučeno. Jasný bolid se podařilo zachytit jen na několika záběrech speciálních přístrojů.

Astronomové celý jev popsali ve velmi podrobné zprávě. Do zemské atmosféry vstoupil v 18:15 meteoroid o váze přibližně 6 kilogramů. Svítit začal ve výšce 78 kilometrů nad Veselím nad Lužnicí. Při rychlosti 13 km/s klesal strmě k zemi pod úhlem 65 stupňů. Nad Ševětínem ve výšce 37 kilometrů dosáhl své maximální jasnosti. V této fázi se o atmosféru prudce zabrzďoval. Svítil tak přibližně 5 sekund a zhasl nad obcí Hosín ve výšce 21 km nad zemí. V tu chvíli byla jeho hmotnost už jen 1 kilogram. Před pádem na zem astronomové vysledovali, že se odlomil ještě jeden významnější kus.

Dopadová oblast dvou větších kusů leží přímo v Českých Budějovicích. Přibližně kilogramový hlavní kus dopadl na sídlišti Máj, druhý přibližně čtvrtkilový v oblasti přírodní rezervace Vrbenské rybníky. Další drobné úlomky pak podle astronomů dopadly na zem ve výseči proti směru letu meteoritu u obcí Úsilné a Libníč.

„Oblast největšího kusu zahrnuje mimo jiné vypuštěný bahnitý rybník a jeho těžko prostupné okolí, ale také vilovou a sídlištní zástavbu, včetně areálů škol, a lesopark, který je místními občany využíván k procházkám a pobytu v přírodě. Obracíme se tedy na obyvatele této oblasti, aby si všímali svého okolí a pokud objeví nějaký úlomek, který by mohl být meteoritem, aby podali o svém nálezu zprávu,“ uvedl ve zprávě astronom Pavel Spurný z Astronomického ústavu v Ondřejově.

Související obsah

 

"Bolid nebyl z Českých Budějovic vzhledem k zatažené obloze vidět, nicméně samotný pád meteoritu na zem je předcházen svistotem slyšitelným po dobu několika sekund do vzdálenosti zhruba 100 metrů od místa dopadu. Následuje tupá rána způsobená nárazem meteoritu na zem. Pokud by si někdo uvědomil, že podobné zvuky v neděli 3.12. zhruba v 18 hodin 18 minut zaslechl, prosíme též o podání zprávy," doplnil astronom ve své zprávě.

Meteoroid obíhal Slunce po dráze podobné dráze Země. Původem podle odhadu astronomů pochází z vnitřní části hlavního pásu planetek Sluneční soustavy.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

APOKALYPSA se blíží: Lidstvo brzy zabije ‚ Měsíc‘! Budeme umírat velmi pomalu, říkají vědci

VIDEO: Boris tvrdí, že pochází z Marsu! Vědci mu vše věří

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz