Chátrání

V Česku chátrají stovky mostů. Po incidentu v Troji některé uzavřeli

Po pádu pražské lávky v Troji se spustila lavina kontrol mostů po celé České republice. A podle expertů jsou jich ve špatném stavu stovky. Jeden takový teď preventivně uzavřeli v Kroměříži. Místní lávka je totiž postavena podobně jako ta v Troji. Další most uzavřel i pražský magistrát a to frekventovanou lávku spojující Vyšehrad se Smíchovem.

Na špatný stav železničního mostu místní lidé upozorňují už dlouho. "Most i ta lávka jsou v dezolátním stavu. Já když tady chytám ryby, tak z toho mostu normálně padají šrouby... Kdyby v Troji lávka nespadla, tak s tím nikdo nic nedělá," myslí si Svatopluk Čech.

Podle Technické správy komunikací (TSK) to s pádem lávky v Troji nemá nic společného. Oprava železničního mostu se prý plánovala už delší dobu. "Rekonstrukce měla proběhnout už v tomto roce, ale nedošlo ke koordinaci se správci inženýrských sítí," řekla mluvčí TSK Barobra Lišková.

Uzavřena je pouze část výtoňského mostu pro pěší. Lidé teď místo lávky mohou používat nově zřízený přívoz. Jenže řada z nich to nedělá. Argumentují tím, že po mostě jezdí vlaky a ty jsou přece jen těžší než člověk.

Související obsah


 

Na místě, kde stála trojská lávka, jejíž pád vyvolal vlnu diskuzí o stavu stovek mostů u nás, už skončily vyprošťovací práce. Konstrukce skončila v blízké betonárce, kde ji budou prohlížet experti. Zatím stále není jasné ani to, zda byla osazena speciálními čidly, která ke kontrole problematických lan měl požadovat její správce.

Podle expertů je v České republice v havarijním stavu minimálně sto mostů. Podle Unie mostařů je dalších přes 800 mostů ve velmi šatném stavu.

Lávka v Troji se zřítila začátkem prosince. Na lávce byli v tu dobu čtyři dospělí lidé. To je na víkend výjimečně málo. Dva lidé utrpěli velmi vážná zranění, dva lehčí.

Janochová/ Pospíšilová/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz