Vánoce

Jak říct dětem pravdu o Ježíškovi? Psycholog poradil ideální techniku

Jak říct dětem pravdu o Ježíškovi? Psycholog poradil ideální techniku
Zdroj: Profimedia

Vánoce jsou nejkrásnějšími svátky roku, alespoň pro ty nejmenší. Celý rok se totiž těší na to, až jim Ježíšek pod stromeček nadělí, co si přály. Kdy je ale vhodné dětem říct, že vánoční nadílku nemá tak úplně na svědomí Ježíšek?

Není nic hezčího, než vidět rozzářená dětská očka u vánočního stromečku. Každý rodič se ale tak trochu obává toho, až na něj dítě udeří s otázkou, jestli dárky skutečně nosí Ježíšek. Má cenu zatloukat, nebo jít s pravdou ven?

Podle dětského psychologa Václava Mertina je to u dítěte málokdy tak, že by nevědělo vůbec nic a dozvědělo se celou pravdu najednou. Indicie o tom, že s Ježíškem to je složitější, přicházejí už odmala. V některých rodinách například nosí Ježíšek i vánoční stromeček, který rodiče musí složitě schovávat. Je pak velká pravděpodobnost, že před dítětem se stromek neutají. Dospělí se také mohou nechtěně prořeknout.

"Občas dítě na něco přijde, objeví obal, balicí papír a v něm potom na Vánoce najde zabalený dárek. Jde to pozvolna. Předškolní věk se většinou dá udržet bez problémů, ve škole už je větší šance, že se to provalí," domnívá se Mertin. V pozvolném odhalování pravdy nevidí psycholog problém, že bychom si ale s dítětem sedli a všechno mu najednou prozradili, si příliš představit nedokáže.

Řada rodičů navíc dělá to, že odmala děti učí obdarovávat druhé. Dítěti vysvětlí, že nějaké dárky nosí Ježíšek, ale některé že si dáváme navzájem sami. "Pokládám to za dobrou verzi, protože je škoda čekat do devíti nebo do desíti, až dítě pochopí, že s dárky je to nějak jinak, a teprve potom ho začít učit, že je vlastně hezké vymýšlet a dávat dárky," myslí si psycholog.

Související obsah

A co když se dítě samo zeptá, jak to vlastně je? "Kdyby se zeptalo v devíti či desíti letech, už bych mu to netajil. Těm mladším bych ještě řekl, že je to složitější. Ne že bych jim lhal, ale trochu bych se z Ježíška ještě kroutil. Je to trošku takové divadlo, ale to patří k životu a je to dobře," řekl Mertin.

Zároveň by ale rodičům nedoporučoval, aby Ježíškem dítěti vyhrožovali. Vždyť kdo někdy v životě neslyšel, že když bude zlobit, Ježíšek mu nic nepřinese. "Já rodičům rozumím, ale není to šťastná varianta. Děti rodičům buď věří, a potom se bojí, nebo jim nevěří, protože už ze zkušenosti ví, že to stejně dopadne dobře. Ani jedna z variant není vhodná. A nedat dětem vůbec dárky, není férové," popsal Mertin s tím, že raději bychom měli dítěti pomoct, aby nezlobilo a abychom mu takto vyhrožovat nemuseli.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz