Slunovrat

Nejkratší den roku je tady! Víme, co vás o dnešním slunovratu čeká

Nejkratší den roku je tady! Víme, co vás o dnešním slunovratu čeká
Zdroj: Profimedia

Pokud už vás nebaví vstávat ráno za tmy a domů se taky vracet až po západu Slunce, máme pro vás skvělou zprávu. Čtvrtek je nejkratším dnem roku, pak už bude jenom lépe! K zimnímu slunovratu se váže také řada pohanských zvyků.

Na zimní slunovrat čeká mnoho lidí jako na smilování. Je sice nejtemnějším dnem roku, protože noc trvá nejdéle ze všech, zároveň je ale mezníkem, od kterého se dny začnou prodlužovat.

Jedná se o okamžik, kdy Slunce dosáhne nejjižnějšího bodu své pomyslné dráhy, vstoupí do znamení Kozoroha a postupně se začne vracet zpět k rovníku. Znamená to, že na severní polokouli bude nejníže nad obzorem za celý rok.

Ve čtvrtek si slunečního svitu užijeme jen 8 hodin a 4 minuty. Například v Praze vyjde Slunce v 7:58 a zapadne v 16:02. Prodlužování dne bude pozvolné a skončí o letním slunovratu, který připadá na červen. Postupné prodlužování dne komentují také lidové pranostiky. "Na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále o krok dále a na Hromnice o hodinu více," říká se.

Zimní slunovrat je zároveň dnem, kdy začíná astronomická zima. Letos začne poslední období roku ve čtvrtek přesně v 17:27 minut a potrvá až do 20. března, kdy nastává jarní rovnodennost.

Související obsah

Zimní slunovrat plný magie

Dodnes mají lidé nejkratší den roku spojen s magií a pohanskými zvyky. Tisíce jich každoročně slunovrat oslavují a účastní se nejrůznějších rituálů. Obzvlášť oblíbeným místem je britský Stonehenge, který byl postaven v souladu s pohybem Slunce. Lidé tvrdí, že především o slunovratu tady můžete načerpat nezvyklou sílu! Scházejí se tady a společně pozorují východ slunce.

Pohanské zvyky spojené se zimním slunovratem se podepsaly i na podobě Vánoc, jaké slavíme dnes. Můžeme jim děkovat třeba za to, že máme doma vánoční stromek nebo jmelí. Staří druidové totiž před tisíci lety používal stálezelené stromy, větvičky cesmíny či jmelí jako symbol věčného života při rituálech během zimního slunovratu, píše britský Mirror.

Podle astronomů si někteří lidé zjišťují přesný čas zimního slunovratu a slaví ho jako konec roku. Různí věštci a astrologové zase tvrdí, že v tento den se stírají hranice mezi naším světem a světem zemřelých. Hodní, ale i zlí duchové se mohou dostat do našeho světa. Nejspolehlivějším způsobem, jak se jim bránit, je prý bujaré veselí.

ČTĚTE TAKÉ:

Horoskop na celý prosinec: Rakům skončí šťastné období, Ryby přijdou o ideály

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz