Domácí

Jakeš a Štrougal čelí trestnímu oznámení, hrozí jim doživotí

Pětadevadesátiletý Miloš Jakeš, bývalý generálním tajemník Ústředního výboru KSČ, a o dva roky mladší expremiér Lubomír Štrougal by mohli jít do vězení. Německý soud přijal trestní oznámení nejen na ně, ale i na dalších 65 lidí. Podle něj měli mít podíl na zabití lidí, kteří se za minulého režimu snažili utéct na Západ. V případě, že by Jakeš se Štrougalem byli uznáni vinnými, hrozilo by jim doživotí.

Žalobu na dva prominentní členy bývalé KSČ k německým soudům podala loni v srpnu aktivistka Neela Winkelmannová z Platformy evropské paměti a svědomí. Trestní oznámení míří celkem na 67 lidí, 54 občanů České republiky a 13 lidí ze Slovenska.

Během více než padesáti let při neúspěšném překročení československé hranice zemřely téměř tři stovky lidí. Podle Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) je tak prošetření na místě.

"Je velmi důležité, že se o tom mluví, že se o tom ví. Že česká společnost nezapomene na to, jak komunistická diktatura neváhala i zabíjet lidi, kteří se pokoušeli překročit její hranice," vysvětlil náměstek ředitele ÚSTR Ondřej Matějka.

S vyšetřováním souhlasí i Jiří Dolejš. Ten ale odmítá věc spojovat s komunistickou ideologií. "Ideologie nevraždí. A to co je vražda, musí rozhodnout soud. Takže výsledek šetření by měl být právně korektní - nikoli ideologický," vysvětlil Dolejš.

Související obsah

České soudy v minulosti v souvislosti s komunistickými zločiny potrestaly jen čtyři pohraniční vojáky. Naopak německá justice odsoudila za stejnou věc více než 150 osob včetně lidí na vedoucích postech.

Ačkoliv už se německé soudy začaly případem zabývat, na rozsudek by se vzhledem ke složitosti dokazování mohlo čekat velmi dlouho.
 

tn.cz / TV Nova

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz