Důchod

Důchody čekají v roce 2018 zásadní změny! Velký PŘEHLED

Důchody čekají v roce 2018 zásadní změny! Velký PŘEHLED
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Rok 2018 se rychle blíží a s ním i řada změn v systému důchodů. Naštěstí se jedná o změny pozitivní - třeba o výraznější valorizaci nebo o zastropování věku pro odchod do penze pro muže i pro ženy. Ale to není vše

Dobrou zprávou pro všechny příjemce důchodů (starobních, invalidních, vdovských i sirotčích) je to, že pravidelná valorizace penzí bude od ledna vyšší než nyní.

"Procentní výměra všech druhů vyplácených důchodů se zvýší o 3,5 procenta. Základní výměra stoupne o 150 korun, tedy ze současných 2 550 na 2 700 korun," uvádí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).


Další příjemnou změnou je to, že věk odchodu do důchodu už neporoste bez omezení pořád dál, ale dostane pevný strop 65 let.

"Důchodový věk platí pro lidi narozené po roce 1971 a je stejný pro muže i ženy. U lidí narozených do roku 1971 je důchodový věk ještě diferencován v závislosti na roku narození a u žen hraje roli i počet vychovaných dětí," přibližuje ČSSZ.


Související obsah


Změny čekají i sirotčí důchody. Od února 2018 na ně budou mít nárok i sirotci, jejichž rodiče před smrtí pracovali jen rok. U zesnulých nad 38 let věku musí být odpracované alespoň dva roky.


Rovněž od února se mění pravidla pro výplatu důchodů těm, kteří pobývají v domech pro seniory a podobných zařízeních. Podrobnosti naleznete v tomto článku.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz