Krmení

Nekrmte v lese zvířata, prosí experti. Zabít může i rohlík!

Lidé nechtěně ubližují lesním zvířatům. V dobré víře jim nosí potraviny, kvůli kterým ale zvířata mohou i uhynout. Jde například o měkké nebo plesnivé pečivo. V Praze už takhle lidé nechtěně připravili o život tři zvířata.

Někteří lidé se domnívají, že zvířátka v zookoutcích nebo i v lese trpí hladem a chtějí jim pomoct. Dávají jim ale mnohdy nevhodnou stravu. Například v zookoutku v pražské Chuchli uhynula jedna laňka v důsledku nevhodného krmení od návštěvníků.

"Vždycky je lepší pamlsky odevzdat někomu, kdo se o ta zvířátka stará, aby jim to přidělil v daném množství, aby zkontroloval, jestli něco není plesnivého, prošlého, jestli není třeba pečivo měkké a podobně," vypočítává ošetřovatelka zvířat Lucie Koukolíková.

Na to, jak nebezpečné je nevhodné krmení zvířat, upozorňují na sociálních sítích Lesy hlavního města Prahy. Na Štědrý den uhynula v městem spravovaném zookoutku kromě laňky také koza.

Dalším zvířetem, které letos o Vánocích nepřežilo lidskou "pohostinnost“ a nezodpovědnou dobrou vůli, je srnec z Kunratického lesa.


Související obsah

Podle myslivců by lidé sami neměli přikrmovat právě ani srnky a jeleny. Vysoká zvěř by si podle nich měla zvykat na to, že si potravu musí hledat sama. Když už lidé něco do lesa vzít chtějí, rozhodně by nemělo jít o pečivo, ale třeba o seno nebo drcené kaštany.

A pokud chcete přilepšit ptákům, tak nejlepší jsou olejnatá semena - například slunečnice či prosa nebo drcená ořechová jádra.

pez, Veronika Polášková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Krmení

Důležité Události

Píše se na Deník.cz