Čapí hnízdo

Čapí hnízdo řeší už i europoslanci! Chtějí zveřejnit závěry vyšetřování

Čapí hnízdo řeší už i europoslanci! Chtějí zveřejnit závěry vyšetřování
Zdroj: Profimedia / TV Nova

Po českých poslancích, kteří požádali ministerstvo financí o zpřístupnění zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), se s výsledky vyšetřování chtějí seznámit i poslanci Evropského parlamentu. Podle nich zpráva má být zveřejněna, hrozí proto, že pokud tak Úřad neučiní, budou se vyšetřováním zabývat na plenární schůzi.

Europoslanci dali českým úřadům krátkou lhůtu, ve které mají zprávu zveřejnit. Pokud tak neučiní do 1. ledna, obrátí se přímo na příslušného komisaře Günthera Oettingera, kterého vyzvou, aby o závěrech vyšetřování OLAF informoval Výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu.

"Andrej Babiš získal veřejnou podporu, proto mají občané právo vědět, zda poskytnutí dotace bylo v souladu s předpisy Evropské unie. Zde musí být vše naprosto transparentní," vyzval europoslanec Tomáš Zdechovský, který je vice-koordinátorem výboru.

"Zda bude nebo nebude zpráva zveřejněná v žádném případě nemůže ovlivnit české vyšetřování. OLAF je nezávislý evropský orgán, který si dělal vlastní šetření a závěry v celé kauze. Pevně proto věřím, že české úřady nečekaly na závěry vyšetřování OLAF a taktéž v celé kauze provedly vlastní šetření," řekl Zdechovský.

Ten také varoval Evropskou komisi, že pokud by závěry zprávy odmítla výboru poskytnout, mohli by se případem zabývat v únoru nebo v březnu europoslanci na plenární schůzi.

"Pokud jsou závěry vyšetřování OLAF příznivé pro pana premiéra, nevidím žádný důvod v odkladu zveřejnění zprávy," dodal europoslanec Zdechovský, který byl zvolený za KDU-ČSL a v Evropském parlamentu je členem nejsilnější frakce Evropské lidové strany.

Zprávu OLAF obdrželo české ministerstvo financí ve středu. Předalo ji Ministerstvu pro místní rozvoj, které bylo řídícím orgánem operačního programu ROP Střední Čechy, a také Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Úřady mají zprávu posoudit a rozhodnout, zda je možné ji zveřejnit.

O zpřístupnění závěrečné zprávy požádali někteří čeští poslanci. "Výše požadované informace jsou potřebné pro výkon mé funkce z důvodu nutnosti zevrubného seznámení se se skutkovým stavem v kauze Čapí hnízdo," zdůvodňoval svojí žádost třeba poslanec Dominik Feri (TOP 09).

Související obsah

Policisté kvůli kauze Čapí hnízdo obvinili 11 lidí, mezi nimi i premiéra Andreje Babiše a předsedu poslaneckého klubu hnutí ANO JAroslava Faltýnka. Obviněni byli z dotačního podvodu, Babiš navíc i z poškození zájmů EU.

Podle policie se jej měli dopustit, když farmu Čapí hnízdo převedli z holdingu Agrofert na rodinu Andreje Babiše, tak pak získala dotaci 50 milionů na rekonstrukci farmy. Později se ale farma vrátila zpět pod holding Agrofert. Babiš a Faltýnek obvinění odmítají.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz