Čapí hnízdo

Byla dotace na Čapí hnízdo zneužitá? V Česku je zpráva z EU!

Byla dotace na Čapí hnízdo zneužitá? V Česku je zpráva z EU!
Čapí hnízdo | Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Na české ministerstvo financí dnes dorazila důležitá zásilka - závěrečná zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Dokument by měl odpovědět na to, zda byla evropská dotace na farmu Čapí hnízdo v pořádku či nikoli.

"Ministerstvo nyní tuto závěrečnou zprávu, včetně závěrů a doporučení v ní obsažených, postoupilo všem dalším relevantním subjektům – Ministerstvu pro místní rozvoj, řídícímu orgánu operačního programu ROP Střední Čechy, příslušnému lokálnímu kontaktnímu bodu AFCOS a z důvodu probíhajícího šetření případu Policií ČR také Nejvyššímu státnímu zastupitelství," uvedl mluvčí resortu Michal Žurovec.


Zatím ovšem není jasné, co přesně ve zprávě je, jak je rozsáhlá a k jakému závěru evropský úřad došel. Je také otázkou, jestli vůbec bude závěrečná zpráva zveřejněna a kdy.

Kauza Čapího hnízda se táhne už přibližně dva roky. Podstatou kauzy je to, že firma ZZN AGRO Pelhřimov, která původně patřila do holdingu Agrofert Andreje Babiše, byla v roce 2008 převedena na anonymní akcionáře.


Díky tomu získal projekt evropskou dotaci ve výši 50 milionů korun pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměl nárok.Později se farma Čapí hnízdo pod křídla Agrofertu vrátila. Existuje tak podezření, že změna vlastníka byla fingovaná a účelová.


Případ vyšetřuje i policie, vyšetřovatelé v létě požádali Sněmovnu o vydání Andreje Babiše a jeho blízkého spolupracovníka Jaroslava Faltýnka. Celkem kriminalisté obvinili 11 lidí.


Poslanecká sněmovna by měla brzy o vydání Babiše a Faltýnka rozhodovat znovu. Po volbách totiž oba znovu získali poslaneckou imunitu. Andrej Babiš od začátku jakoukoli vinu odmítá.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz