Pyrotechnika

Bedna, sklenice, plechovka i tvárnice. Petardy a pumy zničí vše!

Dva dny po sobě reportéři televize Nova koupili na pražské tržnici zakázanou pyrotechniku. Ta je přitom v rukou laiků velmi nebezpečná. A stejně nebezpečná může být i ta nižší kategorie, která je v obchodech legálně k dostání. Co exploze podobných petard a dělobuchů může způsobit? To jsme vyzkoušeli za vás.

Výbuch zhruba šedesátimilimetrové kulové pumy kategorie F4 která patří jen do rukou odborníků, má pořádnou sílu. Oproti té, kterou jsme na stánku koupili včera, 150milimetrové, z ní nevystřelují světlice, ale vydává pouze silnou ránu - o to nebezpečnější může při nesprávném použití být.

"U té se světličkami hrozí popálení. U této se zvukovým efektem s tou explozivní složkou hrozí tržné poranění v okruhu několika metrů, hrozí i smrtelná zranění," varuje soudní znalec Pavel Céza.


A co dokáže větší puma? Bez problému vyhodí do povětří dřevěnou bednu. Z bedny zbyly jen třísky rozeseté po střelnici. Podle odborníků je důležité uvědomit si, že i pyrotechnika nižších kategorií, kterou může laik běžně používat, má podobné účinky.

Třeba petarda uvnitř sklenice nebo plechovky. Po výbuchu láhev zmizela, nezbyl jediný větší střep, rozlétla se na tisíce malých kousků. Po plechovce nějaké zbytky zůstaly. Ale ne moc.


Související obsah

Lidé se občas dostanou i k pyrotechnice, pro jejíž držení je nutný zbrojní průkaz. Třeba k armádním světlicím. V rukou opilého člověka z toho může být tragédie. Dokazuje to případ , kdy vystřelená světlice na Silvestra zabila těhotnou ženu.

Že některá pyrotechnika patří pouze do rukou proškolených odborníků, demonstroval dostatečně pokus s dřevěným kufrem ze začátku reportáže. Kulová puma kategorie F4 ovšem podobně důkladně zničí i betonovou tvárnici. Úlomky odletí až do vzdálenosti sto metrů.

pez, Jakub Pacner, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz