Írán

Íránem zmítají protesty. Dopadne na vás železná pěst, hrozí režim

Od čtvrtka protestují Íránci v ulicích kvůli špatným životním podmínkách. Na demonstracích zaznívají i výzvy k odstranění nebo zabití nejvyššího vůdce ajatolláha Chameneího a prezidenta Hasana Rúháního, Ministr vnitra varoval, že proti demonstrantům zakročí policie. Velitel Revoluční gard pak demonstrantům vzkázal, že jestli z ulic nezmizí, dopadne na ně železná pěst.

Protesty vypukly v druhém největším íránském městě Mašhadu ve čtvrtek a ještě v pátek se rozšířily do všech větších měst. V Teheránu se z malé demonstrace rychle stalo shromáždění tisíců lidí, při kterém se studenti začali prát s policií. Násilnosti propukly i v dalších městech.

Třeba ve městě Dorúd jsou hlášeni dva mrtví. Ve městě Abhar demonstranti zapálili velký plakát s íránským nejvyšším vůdcem ajatolláhem Chameneím. V Araku zapálili velitelství provládních milic a v Mašhadu zapálili policejní motorky, vyjmenovává násilnosti BBC.

Protestující vyšli do ulic kvůli špatným životním podmínkám, růstu cen a nezaměstnanosti. Kritizují ale také angažovanost Íránu v zahraničí, kde se vláda snaží podporovat spřízněné režimy, které také vyznávají šíitskou větev Islámu.

"Ne Gaza, ne Libanon, můj život pro Írán," skandovali demonstranti v Mašhadu a žádali vládu, aby se soustředila na domácí problémy. Írán také podporuje rebely v Jemenu nebo syrského prezidenta Bašára Asada.

Související obsah

Především mladí lidé pak žádali konec nadvlády náboženského režimu, kdy nad voleným prezidentem stojí nejvyšší vůdce ajatolláh volený náboženskou radou na doživotí.

Ministr vnitra varoval veřejnost, že vláda znovu nastolí pořádek a vyzval Íránce, aby se vyhnuli "ilegálním shromážděním". Ještě s ostřejším varováním pak přišel velitel Revolučních gard, ozbrojené složky podléhající přímo ajatolláhovi.

Související obsah

"Pokud lidé vyšli do ulic kvůli vysokým cenám, neměli by skandovat tyto politické slogany, zapalovat veřejný majetek a auta," řekl agentuře ISNA brigádní generál Esmail Kowsari. Pokud budou protesty pokračovat, hrozí Revoluční gardy demonstrantům, že budou čelit "železné pěsti národa".

V sobotu vyrazili do ulic také stoupenci režimu, kteří mávali íránskými vlajkami a transparenty s nápisem "Smrt rebelii". Tyto akce byly připraveny dávno před tím, než začali Íránci protestovat proti špatným ekonomickým podmínkám. Stoupenci plánovali vyjít do ulic, aby si připomněli výročí ukončení posledních velkých protivládních protestů, které Írán zasáhly v roce 2009 po znovuzvolení dnes již bývalého prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Írán

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz