Rachejtle

VIDEO: Nebe nad Prahou rozzářil ohňostroj s pivoňkami a hřiby

O půlnoci si lidé, kteří chtěli vidět v Praze ohňostroj, museli rachejtle a petardy odpalovat v ulicích sami. Ale dnes v podvečer už to bylo jinak. Ten profesionální - nazvaný ohňostroj století - byl totiž naplánován na dnešní osmnáctou hodinu. Stovky lidí si nenechaly ujít podívanou na ohnivé hřiby, květy pivoněk a efekty v barvách české trikolóry.

Kvůli světelné podívané zaplnili lidé dnes večer Letnou nebo Karlův most. Zhruba tři tuny pyrotechnického materiálů byly během jedenácti minut vystřeleny do vzduchu za doprovodu hudby.

"Úplnou raritou dneska jsou určitě ohnivé hřiby, což jsou filmové simulace výbuchu, náletu, které se v ohňostrojích téměř vůbec nepoužívají, jsme v tomhle asi jediní, kteří připravují takto ohňostroje," řekl Martin Peter, autor novoročního ohňostroje.

 

Tři tisíce výstřelů a přes 1300 elektronických povelů z odpalovacích zařízení - za tím vším jsou týdny práce. "Choreografie ohňostroje na přípravu trvá sedm dní, tu dělám osobně já, a potom v podstatě jeden měsíc, zhruba 10, 15 až 20 lidí, tady na místě teď zhruba asi kolem 20 lidí," dodal.

Související obsah

Dva kontejnery s pomocným materiálem na přípravu ohňostroje dovezli pyrotechnici na Letnou už v sobotu, zbytek včera. "Příběhově se jedná v podstatě o sto let v hlavním městě Praze, kdy se snažíme v podstatě hodně působit na emoce diváků na různé etapy, které si prožil český národ v tom století od založení v podstatě Československa po současnost," dodal Peter.

ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz