Předpověď

Proč v Česku není sníh? Mají ho na Sahaře! Nás čeká teplo a déšť

Zatímco v Česku panuje spíše jarní počasí, Saharu v Alžírsku pokryl sníh. U nás budou i v následujících dnech převládat nadprůměrné teploty, mírně ochladit by se mohlo ve středu. Od čtvrtka by ve vyšších polohách mohlo začít i sněžit.

Unikátní snímky se podařilo během neděle nafotit v Alžírsku. Sníh pokryl písečné duny v Ain El Safra. Sníh bylo podle webu Severe Weather Europe vidět i na satelitech NASA.

Podívejte se na sněhem pokrytou Saharu:

To v Česku se v tomto týdnu dočkáme jen deště. Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku od rána prší nebo mrholí a v oblasti Jeseníků, kde se teploty pohybují kolem nuly, mohou srážky namrzat. "Déšť nebo mrholení by se ve zmíněných lokalitách měly vyskytovat i během dne, a proto je předpoklad, při maximálních teplotách jen kolem 0 °C, že se slabá ledovka bude vytvářet i v následujících hodinách," upozorňuje Český hydrometeorologický ústav.

Nad střední Evropou se v těchto chvílích udržuje frontální rozhraní, které odděluje teplý vzduch na jihu a studený na severu. Ve středu bude postupovat přes naše území okluzní fronta k severu a za ní k nám začne proudit chladnější vzduch. Mělo by se tedy mírně ochladit, na velké mrazy to ale nevypadá.

Během úterý se v Čechách musejí připravit na silný vítr. "Během noci na úterý začne zesilovat jihovýchodní vítr a v oblasti Českomoravské vrchoviny a východních a severovýchodních Čech bude během dne vítr silný s nárazy 70 až 90 km/h, v Krkonoších kolem 110 km/h. Večer bude vítr slábnout," varují meteorologové.

Výstraha platí od úterní 5. hodiny do 20. hodiny pro Středočeský, pardubicky, Královéhradecký a Liberecký kraj a pro Vysočinu. V Olomouckém a Moravskoslezském kraji se může v noci na zítra tvořit podle meteorologů náledí.

Související obsah

Pondělí

Dnes bude zataženo až oblačno, ojediněle, na horách a na Moravě a ve Slezsku místy slabý déšť nebo mrholení. Na severovýchodě území zpočátku ojediněle i mrznoucí srážky. Ráno ojediněle mlhy. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C, na jihovýchodě místy až 9 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C. Mírný východní až severovýchodní vítr 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.

Úterý

V úterý bude zataženo až oblačno, ojediněle mlhy. Ojediněle slabý déšť nebo mrholení, na severu zpočátku srážky i mrznoucí. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C, na severu a severovýchodě kolem 0 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C, v Čechách místy až 12 °C. Čerstvý jihovýchodní vítr 5 až 9 m/s, na Českomoravské vrchovině a na horách na severu místy s nárazy 15 až 25 m/s, na hřebenech kolem 30 m/s, bude večer slábnout. Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku a v jihozápadní polovině Čech vítr mírný 2 až 6 m/s.

Sředa

V polovině týdne přijde mírné ochlazení. Mělo by být zataženo až oblačno, místy občasný déšť. Zpočátku, zejména v Čechách, místy mlhy. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C, na jihu a jihozápadě Čech místy kolem 0 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C. Mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s bude odpoledne postupně slábnout. V jihozápadní polovině Čech vítr slabý proměnlivý do 4 m/s.

Související obsah

Čtvrtek

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, místy občasný déšť. Nad 900 m postupně sněžení. Ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C. Mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 5 m/s.

Pátek

Pátek bude zatažený až oblačný. Ojediněle mlhy. Místy slabý déšť nebo mrholení, zpočátku ojediněle mrznoucí, nad 700 srážky sněhové. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C. Mírný severní vítr 2 až 5 m/s.


Výhled na víkend

O víkendu by mělo být oblačno až polojasno, místy zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, i mrznoucí. Ojediněle slabý déšť nebo mrholení, i mrznoucí, nad 500 m srážky sněhové. V závěru období přibývání oblačnosti od západu. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, při zmenšené oblačnosti až -6 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C.

Podívejte se na předpověď počasí:

ČTĚTE TAKÉ:

Víme, jak může počasí pozitivně ovlivnit naše zdraví!

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz