Sníh

Extrémní počasí v Evropě: Obří závěje, lidé odřízlí od světa

Silné sněžení zasáhlo alpské oblasti Itálie, Švýcarska i Francie. V Sestriere zavalila lavina pětipatrovou rezidenci, kde v té době pobývalo 29 lidí. Ve středisku Zermatt zůstalo 13 tisíc turistů odříznuto od zbytku světa, protože sníh zablokoval všechny přístupové cesty.

Na některých místech Evropy napadly za poslední dva dny více než dva metry sněhu. Týká se to především alpských středisek, kde v současnosti tráví dovolenou desítky tisíc turistů. Italské, švýcarské i francouzské úřady varují před pády lavin.

Lavina už se utrhla v lyžařském středisku Sestriere na severu Itálie. Sníh v pondělí večer zavalil rezidenci Le Bellevue, ve které se nacházelo 29 lidí. Nikdo se nezranil, všechny obyvatele se podařilo včas evakuovat.

Některé obce jsou kvůli hustému sněžení úplně odříznuty od zbytku světa. Týká se to třeba italské Cervinie v příhraničním regionu Valle d'Aosta nebo Tignes na severozápadě Francie, jak informuje i portál Daily Mail.

Více než 13 tisíc turistů se zatím nemůže vrátit domů ze švýcarského centra Zermatt. Sníh zablokoval všechny přístupové trasy, v úterý dopoledne také na několik hodin vypadl proud. Podle úřadů by lidé na cesty kvůli riziku lavin ani vyjíždět neměli.

Související obsah

Sněhové nadílce se podrobně věnuje meteorologická stránka Severe Weather Europe. Na facebooku se objevují další a další fotky i videa, na nichž zoufalí lidé hledají ve sněhu svá auta, která ani nejsou vidět, případně pózují ve sněhovém "příkopu", který vznikl z odhrabané cesty.

Lyžaři museli své auto ze sněhu přímo "vykopat":

Extrémní množství sněhu napadlo především v polohách nad 1500 metrů. Na francouzské straně Alp v současnosti leží od 1,5 do 2 metrů sněhu, jak informuje Météo-France. Něco podobného se podle meteorologů nestalo už třicet let.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz