Gay

Kde je nejvíc registrovaných párů v Česku? Lesbičky hlásí rekord!

Kde je nejvíc registrovaných párů v Česku? Lesbičky hlásí rekord!
Zdroj: Profimedia

Bezmála tři tisíce registrovaných partnerství už uzavřely v Česku homosexuální páry. Co se týče pohlaví, vedou muži nad ženami. Nejčastěji se berou gayové a lesbičky v Praze.

Poprvé v historii registrovaného partnerství se loni výrazně snížil rozdíl mezi mužskými a ženskými páry, které do něj vstoupily. Ve 2. pololetí 2017 uzavřelo registrované partnerství 171 párů, z toho 91 mužských a 80 ženských.

Od července 2006, kdy můžou homosexuálové v ČR uzavřít registrované partnerství, byl vždy znatelně větší zájem ze strany mužských párů. Jenom během první euforie do něj vstoupilo 177 mužských a 58 ženských párů. Jednalo se především o páry, které na tuto možnost čekaly desítky let.

Výrazněji se počet sezdaných žen zvýšil v roce 2016, kdy Ústavní soud zrušil zákaz adopce dětí registrovanými partnery. Mužů i žen se v tomto roce registrovalo výrazně více než v předešlých letech.

Související obsah

Nejvíce registrovaných partnerů je v Praze, dále ve Středočeském kraji a na jižní Moravě. "Celkový počet uzavřených registrovaných partnerství je 2818. Za období 2006-2017 požádalo o zrušení partnerství celkem 401 párů. Míra rozpadu registrovaných partnerství činí 14,23 %, což je výrazně méně oproti téměř 50% rozvodovosti manželství," upřesňuje Jan Fiala z Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu. 

Registrované partnerství stále poskytuje gayům a lesbičkám omezená práva oproti těm, která mají manželé. Například partneři po sobě nemůžou brát pozůstalostní důchod a nevzniká jim společné jmění. Děti, které partneři vychovávají, nemají po rozchodu automaticky nárok se vídat s druhým rodičem, nemají nárok na výživné atd. To je způsobené tím, že zákon zakazuje registrovaným partnerům společně osvojit dítě, nebo přiosvojit dítě druhého partnera.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz