Homosexuál

Revoluční změna: Homosexuálové mohou adoptovat děti partnera

Mají mít homosexuálové právo osvojit si dítě svého partnera, nebo ne? O tom na dnešní schůzi jednala vláda. Návrh z dílen ministrů spravedlnosti a pro lidská práva nakonec prošel hlasováním. Teď ho musí posoudit Sněmovna a Senát.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier společně se šéfem resortu spravedlnosti Robertem Pelikánem sepsal novelu zákona o registrovaném partnerství, která by homosexuálním párům umožnila adopci dítěte jejich partnera.

Novela zákona počítá s tím, že o adopci bude rozhodovat soud na základě souhlasu druhého biologického rodiče, pokud je známý. Změna zákona má umožnit adopci pouze v případě, že jeden partner je biologickým rodičem a druhý s ním žije v registrovaném svazku.

Podle červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění je většina Čechů pro to, aby mohli homosexuálové adoptovat dítě partnera. "Takové právo by homosexuálním mužům a ženám přiznaly více než tři pětiny české veřejnosti (62 %), proti se postavila necelá třetina dotázaných (29 %). Také v případě adopcí dětí z institucionální péče, tedy z tzv. dětských domovů, mírně převážilo souhlasné stanovisko, když odpověď rozhodně či spíše ano zvolilo 48 % dotázaných, rozhodně či spíše ne pak 43 %," vyplývá z výsledků šetření.

Původní návrh novely zákona o adopci dětí homosexuálními páry předložila skupina poslanců všech sněmovních stran kromě lidovců už v září 2014, jeho projednávání se ale stále odkládá.

Vláda dnes návrh odsouhlasila, na sociálních sítích o tom informovala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Související obsah

Proti návrhu se od začátku stavěli lidovci. "Nepředpokládám, že zákon podpoříme. Podle nás není potřeba a je v rozporu s Listinou základních práv a svobod. To jsme řekli při prvním pokusu o jeho prosazení a trváme na tom," uvedl už dříve Bělobrádek. Podporu návrhu už naopak vyjádřil předseda hnutí ANO Andrej Babiš, zcela proti nebyli ani komunisté.

Velkého pokroku dosáhli homosexuálové letos v červnu. Ústavní soud tehdy rozhodl ve prospěch muže, který žil osm let v registrovaném partnerství a žádal o zařazení mezi osvojitele. Soud mu adopci umožnil, jednalo se ale jen o individuální osvojení. To znamená, že druhý z partnerů nebude mít k dítěti žádná práva.

Doposud byla situace taková, že osvojit dítě si mohli manželé, partneři i jednotlivci jakékoli orientace. Znamenalo to, že svobodní gayové nebo lesbičky s adopcí problém neměli, ten nastal až ve chvíli, kdy vstoupili do registrovaného svazku. V Evropské unii je umožněno homosexuálům žijícím ve svazku adoptovat dítě celkem v 15 zemích.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ANO NEBO NE? Sourozenci spolu budou mít dítě! Ale incest to není, jak je to možné?

Adoptovaný mladík se setkal s biologickou matkou a neovládl se. Proč mu teď hrozí vězení?

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz