Homosexuál

Revoluční změna: Homosexuálové mohou adoptovat děti partnera

Mají mít homosexuálové právo osvojit si dítě svého partnera, nebo ne? O tom na dnešní schůzi jednala vláda. Návrh z dílen ministrů spravedlnosti a pro lidská práva nakonec prošel hlasováním. Teď ho musí posoudit Sněmovna a Senát.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier společně se šéfem resortu spravedlnosti Robertem Pelikánem sepsal novelu zákona o registrovaném partnerství, která by homosexuálním párům umožnila adopci dítěte jejich partnera.

Novela zákona počítá s tím, že o adopci bude rozhodovat soud na základě souhlasu druhého biologického rodiče, pokud je známý. Změna zákona má umožnit adopci pouze v případě, že jeden partner je biologickým rodičem a druhý s ním žije v registrovaném svazku.

Podle červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění je většina Čechů pro to, aby mohli homosexuálové adoptovat dítě partnera. "Takové právo by homosexuálním mužům a ženám přiznaly více než tři pětiny české veřejnosti (62 %), proti se postavila necelá třetina dotázaných (29 %). Také v případě adopcí dětí z institucionální péče, tedy z tzv. dětských domovů, mírně převážilo souhlasné stanovisko, když odpověď rozhodně či spíše ano zvolilo 48 % dotázaných, rozhodně či spíše ne pak 43 %," vyplývá z výsledků šetření.

Původní návrh novely zákona o adopci dětí homosexuálními páry předložila skupina poslanců všech sněmovních stran kromě lidovců už v září 2014, jeho projednávání se ale stále odkládá.

Vláda dnes návrh odsouhlasila, na sociálních sítích o tom informovala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Související obsah

Proti návrhu se od začátku stavěli lidovci. "Nepředpokládám, že zákon podpoříme. Podle nás není potřeba a je v rozporu s Listinou základních práv a svobod. To jsme řekli při prvním pokusu o jeho prosazení a trváme na tom," uvedl už dříve Bělobrádek. Podporu návrhu už naopak vyjádřil předseda hnutí ANO Andrej Babiš, zcela proti nebyli ani komunisté.

Velkého pokroku dosáhli homosexuálové letos v červnu. Ústavní soud tehdy rozhodl ve prospěch muže, který žil osm let v registrovaném partnerství a žádal o zařazení mezi osvojitele. Soud mu adopci umožnil, jednalo se ale jen o individuální osvojení. To znamená, že druhý z partnerů nebude mít k dítěti žádná práva.

Doposud byla situace taková, že osvojit dítě si mohli manželé, partneři i jednotlivci jakékoli orientace. Znamenalo to, že svobodní gayové nebo lesbičky s adopcí problém neměli, ten nastal až ve chvíli, kdy vstoupili do registrovaného svazku. V Evropské unii je umožněno homosexuálům žijícím ve svazku adoptovat dítě celkem v 15 zemích.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ANO NEBO NE? Sourozenci spolu budou mít dítě! Ale incest to není, jak je to možné?

Adoptovaný mladík se setkal s biologickou matkou a neovládl se. Proč mu teď hrozí vězení?

mom, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz