Brno

Tyto ryby umí sestřelovat cvrčky nad vodou! Nevěříte? VIDEO

Tyto ryby umí sestřelovat cvrčky nad vodou! Nevěříte? VIDEO
Zdroj: Zoo Brno

Návštěvníci brněnské zoo se mohou pokochat unikátní loveckou technikou stříkounů. Jak jejich název napovídá, tyto ryby svou kořist sestřelují proudem vody a to opravdu rychle!

Zoo Brno chová stříkouny v pavilonu Exotárium ve speciálně připraveném akváriu. V expozici plave hejno dvou druhů stříkounů - pětitrnných (Toxotes chatareus) a lapavých (Toxotes jaculatrix).

“Chytají hmyz nad vodní hladinou, ale velmi neobvyklým způsobem. Jiné druhy uloví odpočívající hmyz nad hladinou skokem, zatímco stříkouni se naučili srážet potravu velmi přesně mířenými proudem (kapkami) vody, který vystřelují z tlamky. Dokáží velmi přesně mířit na vzdálenosti více než jeden metr,” vysvětlil kurátor chovu ryb Petr Šrámek.

"Mladé ryby se této precizní střelecké technice musí postupně učit. Stříkouni v brněnské zoo toto umění už ovládají a předvádí ho pravidelně při krmení cvrčky," sdělil mluvčí zoo Michal Vaňáč.

Související obsah

V Zoo Brno již byli stříkouni v minulosti chováni. Bylo to ale v akváriu, které jim neumožnilo použít tuto unikátní loveckou techniku, protože bylo plně napuštěné vodou. “To stávající je proto úmyslně napuštěné jen do poloviny a část nad hladinou je koncipována tak, aby umožnila stříkounům sestřelovat hmyz z rostlin a dekorací,” doplnil Šrámek.

Stříkouni žijí v mírně slaných příbřežních vodách od Indie po Pacifické ostrovy. Tomu je přizpůsobeno i jejich akvárium představující výsek pobřežního biotopu s kořeny a živými rostlinami mangrovníků. Ryby můžou dorůst do délky až 25 cm.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz