Nemocnice

Většina lidí si přeje umřít doma. Nemocnice chystají novinku

Ministerstvo zdravotnictví by do konce roku 2025 chtělo v nemocnicích zlepšit podmínky pro nevyléčitelně nemocné pacienty. Vzniknout by měly takzvané paliativní týmy, které by měly pečovat o umírající a podpořit jejich příbuzné.

Ročně v České republice zemře přes sto tisíc lidí - z toho téměř tři čtvrtiny v nemocnicích. A právě na ty by se v příštích letech mělo zaměřit ministerstvo zdravotnictví.

Do roku 2025 by chtělo v pěti zařízeních vyzkoušet takzvané paliativní týmy. Ty by měly pečovat hlavně o umírající, péče se ale dočkají i jejich rodiny. Průzkumy mezi lidmi ukázaly, že téměř 80 procent z tázaných by raději zemřelo doma než v nemocnici.

Speciální týmy mají zlepšit kvalitu posledních měsíců a dní života v nemocničních zařízeních. Týkat by se to mělo hlavně zmírnění projevů choroby, lepší komunikace s nemocným, ale i psychické podpory. Speciálně proškolení psychologové by měli pracovat i s rodinou umírajícícho. V některých nemocnicích k těmto účelům už slouží kaple, kde lidé mohou hledat nejenom duchovní podporu.

Související obsah

Ještě loni ministerstvo slibovalo, že speciální péče pro umírající bude fungovat do roku 2020 ve všech nemocnicích a speciálních zařízeních. Nemocnice si na přípravu modelu fungování této péče rozdělily z evropských fondů 65 milionů korun.

mom/Klára Pospíšilová, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz