Sčítání

Sčítání hlasů v 1 minutě: Podívejte se, jak rychlí byli u vás! MAPA

Sčítání hlasů v 1 minutě: Podívejte se, jak rychlí byli u vás! MAPA
Zdroj: TN.cz

Poté, co se v Česku uzavřely volební místnosti, začalo rychlé sčítání hlasů, které měly rozhodnout u budoucí hlavě státu. A trvalo pouhých 16 minut, než první okrsek dokázal sečíst, zapsat a předat všechny hlasy. Letos rekord pokořili v Sedlčanech.

Volební místnosti pro druhé kolo prezidentské volby se uzavřely v sobotu s úderem 14. hodiny. Jako první svou zápisnici předali komisaři z pátého okrsku v Sedlčanech ve Středočeském kraji. Sečteno, zapsáno a předáno měli za rekordních 16 minut a 5 sekund. Hlasovalo totiž "jen" 54 lidí.

Počítání hlasů naopak nejdéle trvalo v okrsku č. 45 na Praze 3, kde komise vydala až 1 082 obálek. Sečteno a předáno měli až po 3,5 hodinách od uzavření volební místnosti. Průměrný čas počítání hlasů v celé republice byl 58 minut a 28 vteřin.

"Pokud se podíváme na časosběrnou mapu, vidíme zajímavou věc - to, že se Praha sčítá jako poslední, není až tak úplně pravda. První výsledky z Prahy se již objevují kolem 25. minuty po skončení hlasování,“ uvádí volební expert Daniel Kerekes. Dodává také, že poslední výsledky jsou doopravdy z velkých sídlišť v Praze, a proto často na závěr mění průběžné statistiky.

Doktorand na brněnské katedře politologie zdůrazňuje, že volební komise by neměly závodit v rychlosti počítání. "Šestnáct minut je velmi krátký čas na to, aby komise sečetla voličské seznamy, zapečetila materiály, spočítala obálky a hlasy, sepsala zápis, zkontrolovala, zda je vše v pořádku a zápis bezpečně dovezla na sběrné místo statistického úřadu,“ dodává Kerekes.

Související obsah

Zároveň dodává: "Nejvyšší správní soud v posledních sněmovních volbách odhalil v práci komisí nedostatky a poměrně velkou chybovost. Z toho důvodu by se organizace voleb měla více soustředit na kvalitu počítání, než na zkracování času. S tím by samozřejmě měly souviset i odměny pro členy komisí."

Autorem mapy je Daniel Kerekes, který působí jako konzultant v POLITICALCONSULTING.SK a jako doktorand na katedře politologie Masarykovy univerzity.
 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz