Firmy

Firmy a kraje lákají učně: Tisíce korun za jedničku i docházku!

V Česku ubývá řemeslníků a žáci posledních ročníků základních škol o učňovské obory nemají zájem. Aby je firmy nebo kraje přitáhly, začínají jim nabízet takzvané stipendijní programy. Například Moravskoslezský kraj novým učňům nabízí za tři roky téměř 50 tisíc korun.

Chybí malíři, zedníci i instalatéři. A možná bude hůř. Některé obory se totiž neotevírají pro nezájem studentů vůbec a na jiných se učí jen hrstka žáků. "Při systému, který je nastaven, řemesla zkomírají a dneska už je ta situace opravdu tristní," postěžival su ředitel stavební školy Jan Štursa.

A nedostatek učňů trápí i kraje. "V současné době v kraji už nemáme ani jednoho čalouníka a řezníků je u nás šest," sdělil náměstek Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny.

Budoucí řemeslníky se Moravskoslezský kraj snaží přilákat ke studiu pomocí stipendií - a to motivačního a prospěchového. "Podporujeme 13 oborů - obecně jsou to obory stavební, strojírenské a potravinářské," dodal náměstek.

Související obsah

Stipendium k truhlářskému řemeslu přilákalo i učně Romana a Ondřeje. Za splněnou docházku dostávají 500 korun měsíčně. "Když máme jedničku z praxe a tak, tak dostaneme tři tisíce, za dvojku dva tisíce a když máme trojku a nepropadnem, tak tři," přiznal Roman. "Je to fajn, máme výhodu oproti jiným školám," přidal se Ondra.

Za rok tak student zanikajícího oboru může získat až 16 tisíc korun. "Věřím, že i tato stipendia pomohou k tomu, aby se i úspěšnost žáků zvyšovala," vysvětlil Štursa.

Podobné motivační programy nabízí třeba i Středočeský kraj. Přilákat mladé lidi k řemeslu se snaží i soukromé firmy a stipendijní program teď spouštějí dokonce státní lesy. Potřebují například dřevorubce nebo operátory těžebních strojů.

Lucie Cochlarová/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz