Miloš Zeman

Jakých bude dalších 5 let? Zeman může překvapit, myslí si odborník

Jak bude vypadat dalších pět let Miloše Zemana v úřadu? Podle politologa Jana Kubáčka může znovuzvolený prezident překvapit. Zeman se podle něj bude snažit o to, aby zanechal odkaz jako oblíbený prezident. Kubáček také prozradil, co může rozdělenou českou společnost zase sjednotit.

Že změní svůj styl, sliboval Miloš Zeman už v předvolební debatě na TV Nova. "Pokud bych to vyhrál, budu méně namyšlený, méně nafoukaný, méně sebevědomý," sliboval Zeman. Politolog Jan Kubáček je podobného názoru.

"Myslím si, že možná Miloš Zeman začne překvapovat tím, že mírně ubere. Ví, že bojuje o historický odkaz. Pro něj je speciálně důležité, aby byl relativně milován a odcházel jako populární prezident," myslí si Kubáček.

Zeman bude podle politologa chtít, aby se jeho podpora pohybovala v rozmezí mezi 70 a 80 %. Na to by mohl doplatit zejména vztah s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Jejich spolupráci označil Kubáček za "pragmatické jednorázové přátelství".

"Najednou začne pomáhat ČSSD, bude některé věci zklidňovat. Naopak bude rejžákem projíždět hlavu nového premiéra Andreje Babiše. Aby ukázal i těm, kteří tvrdí, že je Miloš Zeman svázaný s některými politiky, že dokáže být přísný na mnohem více politiků," myslí si Kubáček.

O obnovení vztahů s ČSSD hovoří už některé kroky, které Zeman kolem voleb provedl. V debatě na TV Nova označil za svůj nejhorší moment ve funkci prezidenta propad ČSSD, jejíž předsedou byl bezmála osm let. Strana dostala v minulých volbách jen 7,27 % hlasů a skončila až šestá.

Zeman také prozradil, že by si přál vládu ANO podporovanou ČSSD a KSČM nebo SPD. Na pódiu po volbách stál za Zemanem úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec, který jej podpořil. A prezident se chystá na únorový sjezd sociálních demokratů.

Související obsah

Volby vrazily klín do české společnosti. Ta je teď rozdělená jak už dlouho ne. Jan Kubáček už ale vyhlíží zlepšení. "Přiznám se, že jsem nesmírně rád, že bude olympiáda. Lidé budou moci trochu vyvětrat a začít zase fandit České republice. Trochu se na to zapomene a posune se to," věří politolog.

Poslední slovo zřejmě neřekl ani Jiří Drahoš. Že z veřejného života neodchází, prohlásil hned po volbách. "Má vůli tu energii přetavit do dalšího individuálního příběhu. Bude pro něj náročné, aby se začal vybarvovat, stanovil si program, který nebude jen anti, to se ukázalo, že moc nefunguje. Potenciál má obrovský a blíží se pražské (komunální) volby, senátní volby, příští rok budou volby do Evropského parlamentu," vyjmenovává Kubáček, jaké má neúspěšný kandidát z druhého kola možnosti.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz