Jaroslav Kubera

Kuberu zatím nahradí místopředseda. Odborník popsal, co se bude dít dál

Český Senát v pondělí přišel o svého předsedu Jaroslava Kuberu (ODS). Přečtěte si, jaký bude nyní postup a kdo senátory povede až do doplňovacích voleb. Kuberu zřejmě čeká pohřeb se státními poctami.

Jaký bude po úmrtí Jaroslava Kubery další postup, vysvětlil politolog Jan Kubáček. "Sejde se Organizační výbor senátu, který prodebatuje a rozdělí pravomoci předsedy senátu, kdy ho bude zastupovat první místopředseda Jiří Růžička za Prahu 6, část kompetencí přejde i na další místopředsedy," přiblížil.

Jiří Růžička (71) je nestraníkem za TOP 09 a STAN. Je také zastupitelem na Praze 6 za TOP 09. Organizační výbor se podle informací Senátu sejde v úterý v jedenáct hodin dopoledne.

Související obsah


Bude se také řešit, kdy se vypíší doplňovací volby pro Teplice. Senátory navíc letos dvoje volby předsedy horní komory Parlamentu. "Termín voleb vyhlásí Miloš Zeman a uspořádají se asi v horizontu dvou měsíců. Zvolí se také nový předseda Senátu, který ale bude mít pravomoc jen do letošních senátních voleb, kdy se obmění zástupci třetiny obvodů. Na základě toho se bude volit nový předseda," doplnil Kubáček.


Senátoři také musí projednat, jak se horní komora Parlamentu postaví k pohřbu svého předsedy. "Jednání se povedou mezi rodinou, senátory, předsedou vlády, předsedou Poslanecké sněmovny a prezidentem. Bude se mluvit o tom, jaký charakter bude pohřeb mít. S velkou pravděpodobností, pokud bude rodina souhlasit, se dá očekávat, že to bude pohřeb se státními poctami," objasnil politolog.
 

Kuberova asistentka pro TN.cz popsala, jak jej oživovala:

Jan Kubáček o smrti Jaroslava Kubery:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz