Domácí

Topíte se v dluzích? Jak se dostat z dluhové pasti krok po kroku

Topíte se v dluzích? Jak se dostat z dluhové pasti krok po kroku
Zdroj: Thinkstockphotos

Topíte se v dluzích a nevíte jak z nich ven? Ministerstvo spravedlnosti od dnešního dne nabízí dlužníkům, insolvenčním správcům a neziskovým organizacím informační web, kterým vám poradí, jak se z dluhové pasti dostat ven. Zorientují se v něm snadno jak podnikatelé, tak fyzické osoby.

Informační web ocení především dlužníci, kterým nabízí aktuální a přesné informace o tom, jak postupovat, pokud mu závazky přerostly přes hlavu. Dlužníkům je mimo jiné k dispozici také slovník insolvenčních pojmů, který by jim měl usnadnit orientaci.

"Slovník i záložku Časté dotazy dlužníků jsme sestavovali na základě reakcí a podnětů dlužníků, ze kterých mnohdy vyplývá neporozumění právnímu hledisku jejich situace. Nepřesností a mýtů je v této oblasti nejen mezi dlužníky tolik, že vedly i k samotné myšlence založení webu. Chtěli jsme vytvořit místo pro všechny, kteří potřebují aktuální informace o dění kolem insolvencí,“ vysvětlil ředitel insolvenčního odboru Ministerstva spravedlnosti Martin Richter.

Například záložka "Jak ven z dluhové pasti" poradí dlužníkům, kterých se týká platební neschopnost nebo předlužení, jak postupovat, aby se dluhů zbavili. Viz níže, celý server si můžete prohlédnout ZDE. 

Související obsah

Jak svoje dluhy řešit? 

1. Konkurs

Konkurs je likvidační způsob řešení úpadku, který je určen pro fyzické i právnické osoby a spočívá v kompletním zpeněžení majetku (tzv. majetkové podstaty) dlužníka a následném poměrném uspokojení zjištěných pohledávek věřitelů.

2. Reorganizace

Reorganizace je naopak sanační způsob řešení úpadku, při kterém je zachován provoz dlužníkova podniku a jsou realizována ozdravná opatření. Je určen taktéž pro fyzické i právnické osoby, které však musí být podnikateli. Další podmínkou je obrat nejméně 50.000.000 Kč, nebo alespoň 50 zaměstnanců. Při reorganizaci jsou obvykle pohledávky věřitelů uspokojovány průběžně.

3. Oddlužení

Oddlužení patří mezi sanační způsoby řešení úpadku a je určeno standardně pouze pro fyzické a právnické osoby, které nejsou podnikateli a nemají dluhy z podnikání. Oddlužení je realizováno buď plněním splátkového kalendáře, nebo zpeněžením majetkové podstaty, nebo kombinací obou způsobů. Na rozdíl od konkursu je po skončení oddlužení možné dlužníkovi přiznat osvobození od placení dosud neuspokojených pohledávek.

kik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz