Domácí

Stát zprovoznil aplikaci Čtečka, slouží k nahrávání certifikátu o očkování

Stát zprovoznil aplikaci Čtečka pro ověřování certifikátu o očkování, testování nebo prodělání nemoci covid-19. Zatím je ale dostupná jen pro majitele iPhonů, pro uživatele ostatních operačních systémů má být k dispozici během následujících hodin.

Další aplikace s názvem Tečka, do které si občané mají certifikáty nahrávat a následně se jimi prokazovat, má ale zpoždění. Ověření platnosti certifikátů po očkování, testu nebo prodělané nemoci covid-19 teď díky nové aplikaci Čtečka zabere sekundy. Ta je už dostupná, pokyny k použití ale chybí.

"Naši zaměstnanci jsou vybaveni technikou. Aplikace by se měla během dne nějakým způsobem spustit a jakmile k tomu bude ministerstvem zdravotnictví zpracovaná metodika, tak budeme tímhle způsobem postupovat," uvedla hygienička Zdeňka Jágrová.

Související obsah

Přesné datum, kdy bude možné stáhnout aplikaci pro občany, zatím není známé, a tak nezbývá, než si certifikát vytisknout. V Česku už se certifikáty vydávají, ale přijímá je pouze sedm zemí Evropské unie.

"Buď jsme po nemoci, po testu, nebo po vakcinaci a hned potom se můžeme přihlásit do očkovacího portálu, na adrese ocko.uzis.cz, tam se přihlásím svou identitou, svými údaji, které jsem zadal při registraci, a tam vidím jeden z těchto certifikátů dle toho, koho se to týká," řekl šéf Národní agentury pro komunikační a informační technologie Vladimír Dzurilla.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Píše se na Deník.cz