Zahraničí

Kosatka se naučila mluvit lidskou řečí. Poslechněte si první slova

Kosatka Wikie z francouzského Marinelandu se naučila mluvit lidským jazykem a zvládá už několik základních slov. Slova vytváří za pomocí nozdry, kterou kosatky vyfukují vzduch. Wikie můžete slyšet počítat do tří nebo zdravit svoji trenérku slovy "hello Amy".

Zvukové nahrávky, které zachycují tento historický okamžitk se objevily v médiích ve středu. Šestnáctiletá kosatka slova spíše papouškuje, ale podle vědců je to teprve začátek. Vědci, kteří vedli tento výzkum, věří, že by se v budoucnu Wikie mohla naučit i konverzovat.

"Ano, je to možné. V minulosti se to podařilo i s šedým papouškem nebo s delfíny. Za použití americké znakové řeči zvládají i některé povely," řekl Jose Abramson ze španělské univerzity Complutense de Madrid pro express.uk.

Zároveň doplnil, že bychom však měli být opatrní s aplikací lidského způsobu komunikace na zvířata. Raději bychom se podle něj měli snažit pochopit přirozený způsob, kterým komunikují zvířata ve vlastním prostředí.

Kosatky jsou známé tím, že žijí ve skupinách a dorozumívají se svým vlastním zvukovým "dialektem", který si předávají z generace na generaci. Podle expertů je jejich sociální inteligence na vysoké úrovni.

Související obsah

V přírodě i v zajetí byly spatřeny kosatky, které dokázaly napodobovat zvuky delfínů nebo štěkot lachtanů. Nicméně Wikie je stále první svého druhu, kdo dokázal napodobit lidskou řeč.

Wikie dostala signál rukou, aby opakovala slova, ale nenabídli jí za to odměnu. Opakovala slova a fráze jako "hello" (ahoj), "bye, bye" (nashle), "Amy" a "one, two, three" (jedna, dva, tři). Že si vedla velmi dobře, pak vyhodnotil speciální software na rozpoznávání jazyků.

kik, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz