Nařízení

Naše identita na webu bude lépe chráněná! Tyto změny nás čekají

Naše identita na webu bude lépe chráněná! Tyto změny nás čekají
Zdroj: Profimedia

Jasně formulovaný souhlas se zpracováním osobních údajů, informování do tří dnů v případě, že se k datům někdo neoprávněně dostane nebo právo na to, aby byly mé osobní údaje odstraněny. To jsou jen některé z novinek, které přináší nová směrnice Evropské komise o ochraně osobních údajů (GDPR). Platit začne v květnu.

Osobní údaje jako jméno, adresu či datum narození zadáváme na internetu stále častěji. Podle Evropské komise je ale jen 15 % občanů přesvědčeno, že data, která zadává on-line, má plně pod kontrolou. Změnit to má nové nařízení Evropské unie, které vstoupí v platnost 25. května.

Zákazníci tak mohou v příštích týdnech očekávat emaily od provozovatelů sociálních sítí nebo dopisy od společností, jejichž věrnostní karty používají. Firmy je budou informovat o tom, jaké osobní údaje zpracovávají a případně budou znovu žádat o souhlas.

Zákazník musí mít přehled, s čím vlastně souhlasí. Už nebude možné, aby byl třeba souhlas se zpracováním osobních údajů "přibalen" k obchodním podmínkám. A nebude možné k souhlasu ke zpracováním "propašovat" také souhlas s poskytnutím osobních údajů třetí straně. Firma musí jasně informovat komu, proč a na jak dlouho údaje poskytuje.

Poté bude moci požádat o informace, jaké údaje o něm firma či instituce shromažďuje. Kupříkladu když používá věrnostní kartu supermarketu, měl by mu na žádost provozovatel poskytnout všechny informace, které o zákazníkovi získal, tedy kdy, kde a co s použitím věrnostní karty nakupoval.

Související obsah

Pokud dotyčný zjistí, že některé osobní údaje jsou nesprávné nebo neúplné. Může požádat o opravu. Společnost tak musí bez zbytečných odkladů učinit. Jako příklad uvádí Evropská komise situaci, kdy se někdo objeví v registru dlužníků, soud ale určí, že nárok věřitele byl neopodstatněný.

Zákazník může požádat o zaslání svých údajů, aby je použil jinde. Zajímavou změnou je také právo vznést námitku proti zpracování osobních údajů a požádat společnost, aby je přestala zpracovávat, pokud jsou třeba zpracovávány pro účely marketingu.

Související obsah

Jedním z nejvýraznějších nových práv, která směrnice přináší, je právo být zapomenut. Pokud už není potřeba, aby společnost měla vaše osobní údaje, můžete požádat o jejich odstranění. Když to bude možné, například nepůjde o data, která společnost musí ze zákona po nějakou dobu uchovávat, musí této žádosti bez průtahů vyhovět. V případech, kdy není možné jejich odstranění, můžete požádat o omezení zpracování údajů.

V případě narušení bezpečnosti a úniku dat pak musí být klient informován. Už by se tak nemělo stávat, že se třeba o úniku bankovních údajů dozví až s několikaměsíčním zpožděním a z médií.

Související obsah

"V podmínkách dnešního světa lze říci, že způsob, jakým zacházíme s údaji, do značné míry určí budoucnost našeho hospodářství i naši osobní bezpečnost. Abychom byli schopni reagovat na nová rizika, potřebujeme moderní pravidla," uvedla eurokomisařka Věra Jourová, která má v Evropské komisi na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen a mužů.

Firmy a instituce se musí na nové předpisy rychle připravit. Za jejich porušení totiž hrozí pokuta až do výše 20 milionů euro (půl miliardy korun) nebo do výše 4 % z celkového ročního obratu společnosti! Krom pokuty od úřadů, v Česku bude mít kontrolu dodržování na starosti Úřad pro ochranu osobních údajů, se hříšník vystavuje hrozbám žalob od poškozených občanů.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Nařízení

Důležité Události

Píše se na Deník.cz