Hmyz

Na české stoly brzy zamíří červi, cvrčci či švábi. Schválila to EU

Vypadá to, že už brzy bychom si v restauracích mohli k jídlu objednávat cvrčky nebo šváby. Evropská unie totiž schválila nařízení, které bere hmyz jako potravinu nového typu. A Česko bude muset tento dokument zapracovat do svých zákonů.

A Česká republika je prý na to připravena, dokonce patří mezi přední chovatele krmného hmyzu v Evropě.

Milan Bažant už téměř patnáct let provozuje na severu Čech hmyzí farmu. Chová larvy potemníka brazilského jako krmivo pro jiná zvířata. Červů má prý několik miliónů a jejich hodnota přesahuje milión korun.

Své svěřencce krmí speciální směsí a také jablky. Ta musí být prvotřídní a bio - pesticidy by totiž mohly červy zabít. V přírodě by larva někde pod kůrou rostla až tři roky. Na farmě dospěje díky stravě zhruba za tři měsíce. Dorůst může až sedmi centimetrů.

Evropská unie v lednu schválila hmyz jako tradiční potravinu třetích zemí a teď schvalovacím kolečkem procházejí jednotlivé druhy.

Díky tomu se na našich jídelníčcích brzy může objevit třeba cvrček anebo šváb. Ti se doteď mohli konzumovat pouze na speciálních degustacích.


Související obsah

"V momentě, kdy se tady nastaví veškerá pravidla, bude umožněn chov a my ho budeme dozorovat. Budeme hlídat zpracování toho hmyzu, protože hmyz může být zdrojem i přenosu nákaz," říká ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Oblíbeným masem v České republice se opět stává šnečí. Za první republiky se jedlo hlavně na Vánoce a to se teď vrací. Podle chovatelů je velkou pochoutkou i šnečí kaviár.

Dva Češi stojí i za největší hmyzí farmou na světě. Ta vzniká v Thajsku, už teď ale mladí podnikatelé vyrábějí proteinové tyčinky z mouky z cvrčků.

pez, Klára Pospíšilová, TN.cz

K tématu Hmyz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz