Dominik Duka

Část katolíků odmítá Duku: Církev "hnědne", poslali dopis papeži!

Část katolíků odmítá Duku: Církev "hnědne", poslali dopis papeži!
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Skupina českých katolíků odmítá, aby kardinál Dominik Duka dál působil jako pražský arcibiskup. V dopise, který zveřejní ve středu, vyzvali papeže Františka, aby Dukovi neprodlužoval mandát. Na středu chystají také protesty před Arcibiskupským palácem.

O listu pro nejvyššího církevního představitele informoval novináře Jan Bierhanzl. Pod výzvu se podle něj podepsalo sto laiků i někteří kněží. Dopis už odeslali do Vatikánu, kde by se jím měl papež František zabývat.

Přesně znění dopisu chtějí signatáři zveřejnit ve středu v 10 hodin dopoledne, na kdy plánují také happening před Arcibiskupským palácem na pražském Hradčanském náměstí. Protest pořádá skupina katolických laiků.

"Křesťanští aktivisté si pro svůj happening vybrali popeleční středu, kdy začíná půst a kdy si křesťané připomínají, že jsou prach a v prach se obrátí," uvedl Bierhanzl. Části katolíků podle něj vadí, že církev pod vedením Duky "hnědne" - uzavírá se a nacionalizuje.

Související obsah

Duka brzy oslaví 75. narozeniny, což je věk, kdy musejí rezignovat všichni katoličtí biskupové. Papež ale může pražskému arcibiskupovi mandát prodloužit, což si "někteří věřící nepřejí a vyzývají papeže, aby jmenoval někoho nového".

Kardinál Duka čelí dlouhodobě kritice především mladších katolíků za úzký vztah s prezidentem Milošem Zemanem. Ten ho také vyznamenal Řádem bílého lva. Podle části věřících se Duka příliš přiklání k některým politickým představitelům a kriticky se vyjadřuje třeba i k uprchlické krizi, což se odráží i na podobě církve.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz