Dopravní nehoda

Srážek se zvěří přibývá. Odborníci poradili, kdy si dát největší pozor

V České republice stoupá počet dopravních nehod po srážce s lesní zvěří. Za loňský rok jich policisté evidovali přes 12 tisíc. Meziročně je to o bezmála 1600 nehod víc. Podle expertů bude kvůli hustšímu provozu a vysoké rychlosti vozidel srážek se zvířaty přibývat.

Podle statistik jde o čtvrtou nejčastější příčinu dopravních nehod. Řidiče na silnicích nejvíc ohrožují srny nebo zajíci. A stoupá počet kolizí s divočáky.

Naštěstí jde o typ nehody s minimální lidskou úmrtností. V loňském roce zemřel po střetu se zvěří jeden člověk. Policejní statistiky nejsou kompletní, protože pokud se vozidlo příliš nepoškodí, řidiči nehodu nehlásí.

Dopravní experti upozorňují, že největší nebezpečí číhá na řidiče za svítání a za soumraku. To je čas, kdy se zvěř blízko silnic pohybuje nejčastěji. A když je tma, světla auta zvíře oslní a to zůstane většinou nehybně stát na cestě a před protijedoucím autem neuteče.

Související obsah

Střet se zvířetem větších rozměrů pak může být pro samotného řidiče fatální. Odborníci proto radí v takovém případě zpomalit a ztlumit světla. Velmi nebezpečné je také před zvěří strhnout volant a sjet autem ze silnice. V případě, že tam stojí strom, bývají následky tragické.

Rychlostní silnice jou často na zvěř připravené a srážkám lze zabránit pomocí biokoridorů, nadchodů nebo podchodů. Ty jsou často k vidění na dálnicích, a to včetně oplocení.

mom/František Nyklas, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dopravní nehoda

Důležité Události

Píše se na Deník.cz