Domácí

Je tu vzácná série zatmění Měsíce u nás, další nastane až za 10 let!

Je tu vzácná série zatmění Měsíce u nás, další nastane až za 10 let!
Zdroj: Profimedia

I když se zdá, že se nám astronomické úkazy spíše vyhýbají, úplné zatmění Měsíce a částečné zatmění Slunce u nás vidět nebylo, podle České astronomické společnosti se rozhodně máme na co těšit. Čeká nás totiž poměrně vzácná série úplných zatmění Měsíce, další takzvaná triáda se odehraje až za 10 let.

Nejdříve jsme nemohli vidět senzační úplné zatmění Měsíce 31. ledna, potom nám štěstí nepřálo v případě částečného zatmění Slunce 15. února. Vypadá to, jako by letošní rok byl proti českým milovníkům noční oblohy, opak je ale pravdou.

Amatérští i profesionální astronomové se totiž dočkají takzvané triády, jedná se o sérii tří úplných zatmění Měsíce za sebou, to navíc následně doplní velmi výrazné částečné zatmění.

Naposledy se triáda odehrála v roce 2007 - 2008 a ta nynější začala právě úplným zatměním Měsíce 31. ledna. To jediné nebylo z našeho území vidět, zbývající si ale naplno vychutnáme.

Související obsah

"Znovu se taková vzácná série – a velmi dobře viditelná z Česka – odehraje až za 10 let, v letech 2028 a 2029," upozorňuje Česká astronomická společnost.

  

První ze zmiňovaných úkazů připadá na 27. a 28. července. Jedná se o velmi očekávané zatmění, v České republice se úplné zatmění Měsíce objeví po dlouhých třech letech. Navíc prochází Měsíc geometrickým středem zemského stínu.

"Díky tomu bude Měsíc při maximální fázi úkazu, která proběhne v ČR již relativně vysoko nad obzorem, velmi tmavý (na Měsíc se bude promítat nahnědlá „centrální skvrna“ zemského stínu, kam dopadá nejméně slunečního záření lomeného zemskou atmosférou)," vysvětluje Petr Horálek.

Díky tomu bude zatmění také velmi dlouhé, Měsíc bude v zemském stínu hodinu a 43 minut. Dalšího středového zatmění se dočkáme až v roce 2029.

Související obsah

Další úplné zatmění Měsíce následuje 21. ledna 2019 a i v tomto případě bude dobře viditelné z České republiky. Zároveň jde o poslední úplné zatmění Měsíce tohoto desetiletí. K zatmění dojde ve chvíli, kdy bude Měsíc těsně nad obzorem a potrvá hodinu a dvě minuty, u nás ale Měsíc zapadne před koncem celého úkazu.

Poslední z avizovaných zatmění připadá na 16. července 2019, i když se jedná o částečné zatmění, bude i tak velmi výrazné, rozhodně tedy bude stát za pozornost. Úkaz uvidíme skoro celý, částečné zatmění potrvá podle České astronomické společnosti téměř 3 hodiny.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z vraždy mladé irské učitelky byl obviněn Slovák (31)

Z vraždy třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové byl ve středu irskými úřady obviněn slovenský státní příslušník Jozef Puška (31). Podle BBC žil zadržený v Tullamore ve středním Irsku a po sdělení obvinění byl umístěn do vazby. Jeho právník požádal o bezplatnou právní pomoc a tlumočnické služby. Policisté v souvislosti s vraždou zdrželi ještě jednoho podezřelého muže, ten byl propuštěn bez obvinění.

Krátká zpráva

Vůdce gangu pašeráků lidí dostal 15 let vězení

Belgický soud odsoudil šéfa vietnamského gangu pašeráků lidí k 15 letům odnětí svobody a pokutě 920 000 eur. Vo Van Hong (45) byl hlavou skupiny, která byla zodpovědná za úmrtí 39 Vietnamců, kteří byli v říjnu 2019 nalezeni udušení v návěsu kamionu na jihovýchodě Anglie. V loňském roce britský soud odsoudil v této kauze další čtyři podezřelé k trestům odnětí svobody v rozmezí od 13 do 27 let.

Píše se na Deník.cz