Andrej Babiš

Babiš bude jednat v Bruselu s hlavami států EU. Toto mají řešit

Premiéra v demisi Andreje Babiše čeká v pátek neformální summit Evropské rady v Bruselu. S lídry evropských států bude český premiér řešit dlouhodobý finanční rámec Evropské unie nebo výběr příštího předsedy Evropské komise.

Neformální jednání hlav evropských států začne v poledne. Zúčastní se jej i předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. Prvním velkým bodem na jednání je totiž složení Evropského parlamentu po odchodu Velké Británie.

Sám parlament navrhl snížit počet europoslanců ze stávajících 751 na 705. Pro Česko by se nic nezměnilo. Jak má Evropský parlament vypadat po Brexitu se podívejte ZDE.

Parlament také chce, aby se předsedou Evropské komise stal politik, který jako adept na tento post vystupuje už před volbami do Evropského parlamentu, takzvaný Spitzenkandidát. Jiného adepta hodlá odmítnout. Stejným způsobem byl zvolen i současný šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Česká vláda tomu ale nakloněná není. Chce, aby Evropská rada, tedy zástupci států, měla větší volnost při výběru šéfa Komise.

Debatovat by hlavy států měly také nad záměrem, aby část europoslanců vybírali voliči z nadnárodních kandidátek. Češi by tak mohli hlasovat třeba pro kandidáty z Francie či Německa, kteří by s těmi českými vytvořili kandidátku složenou ze zástupců stran s podobným politickým programem. To by přicházelo v úvahu až nejdřív v těch dalších volbách do Evropského parlamentu v roce 2024.

Související obsah

Rada bude řešit také víceletý finanční rámec Evropské unie. Ta připravuje plán financování EU po roce 2020. Jedním z témat je třeba příprava rozpočtů po odchodu Velké Británie a s tím spojeném výpadku příjmů.

Premiéři a prezidenti evropských států ale nebudou řešit konkrétní částky, nýbrž hlavní principy, kam má rozpočet směřovat. "Pro Česko zůstává základem silná kohezní a zemědělská politika. Současně podporujeme dostatek prostředků na nové priority – migrace, obrana, bezpečnost," uvádí česká vláda v tiskové zprávě o mandátu premiéra k jednání v Bruselu.

Česká vláda také schválila příspěvek ve výši 1 milionu euro (přes 25 milionů korun) na prevenci dalších migračních krizí. Peníze budou určené na podporu jednotek G5 Sahel Joint Force. Vláda také připomíná, že významně přispěla Libyi na ochranu její jižní hranice.

Region severní Afriky nabývá v řešení migrace na významu a o Sahelu budou lídři EU jednat na konferenci před zasedáním Evropské rady. Zdůraznit nutnost pomoci v řešení migrace severoafrickým státům chce během zasedání i předseda Evropské rady Donald Tusk.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz