Zajímavosti

Takové muzeum jste ještě neviděli! Naložený pes i opravdový kyklop!

Věděli jste, že v Praze existuje poměrně nenápadné a zastrčené muzeum, ve kterém můžete vidět unikátní kostru plejtváka ale i opravdového kyklopa? Řeč je o Muzeu normální a srovnávací anatomie při 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy. K vidění je zde toho ale mnohem více!

Muzeum se snaží návštěvníkům přiblížit anatomii živočišných druhů: "Můžeme zde ukázat, jak vypadá přetváření končetin nebo jak se měnil a ubíral do složitosti tvar hlavy a jejích jednotlivých částí," popisuje Ivo Klepáček z Anatomického ústavu 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Nechybí ani sbírka, která ukazuje, jak je možné srovnávat fyziognomii obličeje.

Největším exponátem muzea je s velkým náskokem v úvodu zmiňovaný kytovec. Jeho délka dosahuje devíti metrů: "Je to kostra, která je velmi úplná, takže na ní můžeme demonstrovat, jak vypadá utváření horních končetin, hrudního koše, potažmo i lebky," vysvětluje Ivo Klepáček.

Lebek vůbec najdeme v muzeu hodně. Jedno oddělení se například věnuje poruchám utváření lebky, jako jsou například různé srostlice nebo i skutečný vzácný kyklop, kterého jen tak v nějakém muzeu opravdu neuvidíte. "Anamnéza našeho kyklopa se stále ještě ověřuje. Většinou ale tyto poruchy vznikají jako nedokončení určitého vývoje. Většinou lze hovořit o splynutí dvou lebek v jednu, kdy jeden jedinec přijme v děloze toho druhého. Splynutím pak vzniknou tvary, které zdánlivě vypadají jako oční jámy nebo nosní otvor, ale je to něco jiného," přibližuje vznik tohoto unikátu Klepáček.

Kromě koster a lebek najdeme v muzeu i takzvané mokré preparáty, tedy exponáty, nejčastěji měkké tkáně, uchovávané v různých roztocích jako je formaldehyd nebo alkohol. Mezi nejzajímavější určitě patří vývoj mozku: "Tato série preparátů ukazuje, jak se mozek z původně malého základu postupně stává složitějším. Na jeho povrchu se objevují záhyby a rýhy, které ukazují na takzvanou gerifikaci, čili na zvětšování mozkové plochy. A to se děje před narozením, ale dotváří se i u novorozence po narození," vysvětluje zkušený anatom a stomatolog v jedné osobě.

Související obsah

Kromě lidských preparátů najdeme v muzeu i v roztocích naložená zvířata, jako například žraloka nebo plody hříběte, jehněte či psa. Muzeum je primárně určeno pro studenty lékařské fakulty a pro veřejnost je standardně uzavřené. Šanci ho navštívit má ale jednou za rok každý, otevíráno je totiž pravidelně během Pražské muzejní noci, která se koná vždy druhou červnovou sobotu.

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz