Astronomie

Pozorujte vzácný úkaz na obloze! Měsíc zakryje jasnou hvězdu

Pozorujte vzácný úkaz na obloze! Měsíc zakryje jasnou hvězdu
Zdroj: Profimedia

Už v pátek večer budeme svědky neobvyklého úkazu na obloze. Měsíc zakryje jasnou hvězdu Aldebaran kolem 18. hodiny, asi o hodinu později se zpoza Měsíce zase objeví. Vše bude z Česka viditelné pouhým okem.

"Dnes ve večerních hodinách Měsíc zakryje jasnou hvězdu Aldebaran v souhvězdí Býka (zákryt Měsícem okolo 18. hodiny, výstup zpoza Měsíce o cca hodinu později)," informovala na facebooku Česká astronomická společnost.

Zákryt hvězdy Měsícem je poměrně vzácný astronomický úkaz. Tentokrát bude viditelný i v Česku pouhým okem, přestože dalekohledem bude pohled samozřejmě ještě hezčí - vysoko nad jižním obzorem.

Začátek jevu bude pozorovatelný ještě na modré obloze - hvězda "zajde" za neosvětlenou část Měsíce. Výstup zpoza osvětlené strany Měsíce už bude za tmy. Astronomové i fotografové teď doufají v dobré počasí a jasnou oblohu.

Související obsah

Na další zákryt Alderabanu, který je nejjasnější hvězdou souhvězdí Býka, si budeme muset počkat 16 let. Dosud přitom Měsíc zakrýval Alderaban poměrně často - naposledy na konci roku 2017. Další zákryty sice nastanou, ale všechny pod naším obzorem. Pozorovatelný bude až jev v lednu 2034.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz