Kontrola

Kontrola znovu odhalila pesticidy v jablkách z Polska! Už počtvrté

Kontrola znovu odhalila pesticidy v jablkách z Polska! Už počtvrté
Zdroj: Profimedia

Za poslední tři měsíce odhalila kontrola už počtvrté jablka z Polska, která byla plná pesticidů. I tentokrát vzorek odebrali v prodejně Makro, dodavatelem byla společnost z Turnova.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se v poslední době při kontrolách zaměřila na jablka. Za poslední tři měsíce odhalili inspektoři už čtvrtý případ jablek, která obsahovala vyšší množství pesticidů, než je povoleno.

"Výsledky aktuálně potvrdily nadlimitní přítomnost pesticidu chlorpyrifos v šarži nebalených jablek odrůdy Idared, označení šarže L0202, země původu: Polsko," informoval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Povolený limit je 0,01 mg/kg, rozbor ale ukázal přítomnost pesticidu 0,19 mg/kg.

Kontrolovaný vzorek odebrali kontroložři u prodejce MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o. ve Velké Bystřici. Dodavatelem jablek do Česka byla společnost Olymp Fruit s.r.o. z Turnova. S prodejcem zahájila SZPI správní řízení o uložení sankce.

Související obsah

O podobném případu informovali inspektoři v polovině a na začátku ledna, kdy kontrolovali také polská jablka z Makra. Na konci listopadu uvedli, že odhalili pesticidy v jablkách pocházejících z Polska, která koupili ve velkoobchodu big.fresh.fruits.

Pesticid chlorpyrifos narušuje funkci hormonů v těle. Při opakovaném nebo delším vystavení látce může dojít ke zhoršení paměti a koncetrace, mezi další projevy patří podrážděnost a dezorientace, opožděné reflexy, bolesti hlavy, vady řeči či sucho v krku. Účinky mohou být zaměněny za příznaky chřipky.

epa, TN.cz

K tématu Kontrola

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz