Výr

Ukradený výr se vrátil domů! Takhle za záchranu poděkoval

Ukradený výr velký z Liberecka je zpátky u svého majitele. Najít se ho podařilo večer příbuzným a několika sokolníkům. Případ tím ale nekončí. Policie dál pátrá po člověku, který vnikl na sokolníkův pozemek a chráněného ptáka za sto tisíc korun vypustil.

Výra jménem Bubák měl pan Vrága jako domácího mazlíčka. Uměle ho odchoval pomocí ručního dokrmování. Roční výr ale zmizel ze své boudy v noci na pátek mezi půlnocí a sedmou hodinou ráno. Podle majitele se sám odvázat rozhodně nemohl.

"Majiteli vznikla krádeží dravého ptáka škoda sto tisíc korun. Prověřujeme i tu verzi, že vzhledem k tomu, že se nacházíme v blízkosti státních hranic, není vyloučeno, že dravec mohl putovat i do Německa či Polska," uvedla v pátek policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

Tuto vyšetřovací verzi už ale policie může opustit. Už v pátek večer po odvysílání reportáže pomohli panu Vrágovi další sokolníci a příbuzní. A kromě několika jiných sov objevili nakonec skutečně hledaného výra, sedícího ve větvích stromů.

"Díky sousedům, kteří mi oznámili, že slyšeli rolničky. Stáli nad námi všichni svatí sokolničtí," radoval se majitel výra Alexandr Vrága. Sokolník musel nejdříve sovu nechat vyhladovět a nastražit atrapu kořisti. "Přestoupil mi na rukavici a ten můj výkřik 'mám ho' musel být slyšet až na Ještědu. Protože to ze mě všechno spadlo," přiznal majitel.

Související obsah

Zástupce největších sov na světě pak čekala ještě podrobná prohlídka. "Zkontrolovat oči, že jsou v pořádku, vnitřek zobáku, prsty, pařáty, drápy. Křídla jsou taky v pořádku," potvrdil pan Vrága.

Bubáka teď čeká klidový režim s postupným dokrmováním tak, aby se dostal do původní kondice. Pro policii případ ale nekončí a dál pátrá po zloději, kterému stále hrozí pětiletý trest.

Ivan Berka/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz