Zima

Arktická zima v Evropě! Rozdíly i 50 °C, v Římě po letech nasněžilo

V Evropě udeřila arktická zima. Řím se po šesti letech ocitl pod sněhem, Německo hlásí stovku nehod a kolony až 260 kilometrů. Rozdíly teplot dokonce i v zemích stejné zeměpisné šířky jsou až 50 °C.

Hlavní město Itálie se v pondělí probudilo do mrazivého rána. Poprvé za posledních šest let v Římě nasněžilo a ačkoli nadšení lidé stavějí sněhuláky a sjíždějí i menší kopce na snowboardu či lyžích, nečekaná bílá nadílka komplikuje dopravu.

Úřady vyhlásily v Římě zákaz jízdy nákladním automobilům, školy zůstávají nadále uzavřené. A podobně zima zkomplikovala situaci i v dalších italských metropolích.

V Turíně muselo být v neděli kvůli hustému sněžení odloženo utkání nejvyšší italské fotbalové soutěže Serie A mezi Juventusem a Atalantou. U Benátek pak odpoledne stožár zablokoval jediné silniční spojení s městem Mestre, informuje agentura APA.

Přesto lidé neskrývají radost, že napadl sníh. "Připomíná to scény z pohádky," rozplýval se třeba italský novinář Andrea Bettini nad zasněženým koloseem i ulicemi Říma.

Takhle vypadá sněhem zasypaný Řím:

Související obsah

Silné sněžení zasáhlo i Chorvatsko a Bosnu a Hercegovinu. Kvůli desítkám centimetrů sněhu a nízkým teplotám úřady v některých oblastech podobně jako v Itálii uzavřely školy a omezily provoz na nebezpečných silnicích.

Stovky nehod a kolony v Německu

Kolony v celkové délce 250 kilometrů, více než stovka nehod, rekordní teploty téměř -30 °C. Taková je situace v sousedním Německu. Komplikace v dopravě jsou hlášené prakticky ze všech koutů země, řidiči mají obrovské problémy zejména v oblasti Severní Porýní-Vestfálsko, kde 22 kolon dosahuje celkové délky 257 kilometrů, informuje portál Focus.

Rozdíly teplot i 46 °C

Meteorologové upozorňují zejména na obrovský rozdíl teplot mezi Islandem a severem Skandinávie. Zatímco v zemi ohně a ledu mají osm stupňů Celsia, ve Skandinávii se pohybují teploty 38 stupňů pod bodem mrazu, což je rozdíl neskutečných 46 °C! Přitom obě oblasti leží ve stejně zeměpisné šířce a dělí je "pouze" 1700 kilometrů. Na Islandu je podle meteorologů dokonce tepleji než v centrální části Španělska a severním Řecku.

Třeskuté mrazy udeřily i v Česku. Teploty v týdnu mohou klesnout i na -30 °C. Kdy se podle meteorologů konečně oteplí, se dočtete ZDE.

lud, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz