Nemoc

Prostonáme 41 dní ročně! Kolik za nemoc dostanete? KALKULAČKA

Prostonáme 41 dní ročně! Kolik za nemoc dostanete? KALKULAČKA
Zdroj: Thinkstockphotos

Češi v loňském roce stonali častěji než předloni, oproti tomu si na neschopence pobyli kratší dobu. Vyplývá to z dat České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Na kolik peněz si během neschopenky přijdete, si spočítejte v naší kalkulačce.

Téměř 1,7 milionu ukončených neschopenek evidovala od ledna do konce roku 2017 ČSSZ, to je o 7 % více než v roce předchozím. Průměrná délka trvání neschopenky ve srovnání s rokem 2016 naopak klesla, a to o skoro jeden den. V loňském roce lidé prostonali v průměru 41 dnů. Na nemocenském vyplatila ČSSZ přes 18 miliard Kč.

Spočítejte si, kolik dostanete nemocenské:

Nejčastěji stonali lidé ve věkové kategorii 40-49 let (414 282 případů), přičemž ženy převažovaly nad muži. Naopak ve skupině s druhým nejvyšším počtem ukončených neschopenek (394 431), kterou tvoří lidé mezi 20-29 lety, stonali častěji muži. V počtu prostonaných dnů ovšem pomyslné první místo obsadila věková kategorie 50-59 let.

Související obsah

V prvních dvou týdnech nemoci dostává zaměstnanec náhradu mzdy od zaměstnavatele. Ta se ale nevyplácí během prvních tří dnů neschopenky a ani o víkendech. Od 15. dne vyplácí nemocnému okresní správa sociálního zabezpečení tzv. nemocenské, a to i za víkendy a svátky.

Výše nemocenského se zjednodušeně řečeno vypočítává z průměrného denního výdělku, který se daným způsobem redukuje. Od 15. do 30. dne neschopenky je to 60 % denního vyměřovacího základu, od 31. do 60 dne 66 % a od 61. dne se zvyšuje na 72 %.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz