Ján Kuciak

Poslední Kuciakův článek spustil lavinu! Prověří 73 případů

Poslední Kuciakův článek spustil lavinu! Prověří 73 případů
Zdroj: ČTK

Poslední článek zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka rozpoutal rozsáhlé prověřování trestných věcí ze strany slovenské Generální prokuratury. Ta si od podřízených státních zastupitelství vyžádala materiály k celkem 73 kauzám.

Ve svém článku, který už Kuciak nestihl dopsat, se zavražděný novinář věnoval působení italské mafie na Slovensku a jejím napojení na slovenskou politiku. Článek po vraždě novináře zveřejnil deník Aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval. Co Kuciak zjistil, se podívejte ZDE.

Na rozsáhlý text se podívala i Generální prokuratura Slovenské republiky. Ta článek prošla a vytipovala si 17 subjektů, v 11 případech šlo o fyzické osoby, ve zbylých šesti o právnické osoby.

"Na základě výsledků lustrace si Generální prokuratura vyžádala od podřízených státních zastupitelství nejméně 73 trestních věcí. Prokurátoři Generální prokuratury se při přezkoumání trestných věcí zaměří na zákonnost postupů a rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení a soudů. Při přezkumu trestných věcí budou přijata eventuálně zákonná opatření," řekla mluvčí Generální prokuratury Andrea Predajňová.

Související obsah

Jedna z kauz, kterou budou přezkoumávat, je i případ, který coby státní zástupce dozoroval prokurátor Okresní prokuratury v Trebišově František Bicko. Místopředsedkyně slovenského parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová ve středu upozornila, že obchodním partnerem syna trebišovského státního zástupce je Antonino Vadala.

Na kontroverzního italského podnikatele žijícího na Slovensku se slovenští policisté zaměřili ve čtvrtek. Vadala skončil v cele, jeho firmy pak prohledali detektivové.

Související obsah

Vadala je podle Kuciaka členem italské mafie, na něhož jsou napojeni lidé blízcí slovenskému premiérovi. Podnikala s ním asistentka Roberta Fica Mária Trošková a tajemník Bezpečnostní rady Slovenské republiky Viliam Jasaň. Oba ve středu na své funnkce rezignovali.
 

vbo, TN.cz

K tématu Ján Kuciak

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz