Inaugurace

Prezident znovu složí slib! Takto bude inaugurace vypadat

Inaugurace se blíží. Už za pět dní bude znovuzvolený prezident Miloš Zeman skládat slavnostní slib. Do Vladislavského sálu Pražského hradu by na něj mělo dorazit téměř 700 hostů. Přípravy už jsou v plném proudu a štáb Televize Nova se podíval i do zákulisí.

Stejný sál jako před pěti lety, stejný slavnostní ceremoniál, opět datum 8. března a znovu Miloš Zeman. Další aktéři prezidentské inaugurace se ale změní.

Schůzi senátu a sněmovny, která má na programu jediný bod, slavnostní slib prezidenta, vedla před pěti lety jako předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Tu nyní vystřídá Radek Vondráček.

"Stejně jako jsem si užil korunovační klenoty, tak si jako předseda sněmovny užiju tu možnost svolat tuhle schůzi a řídit ji," těší se předseda dolní komory Radek Vondráček.

Do Vladislavského sálu dorazí poslanci a senátoři, soudci, akademici, diplomaté i církevní představitelé. Hostů bude téměř sedm set.

Související obsah

Seznam pozvaných hostů ale Hrad neprozrazuje. Do letošního ceremoniálu se promítnou i oslavy stého výročí republiky, které mají inauguraci přidat na výjimečnosti.

"Použijeme originální Masarykův stůl a originální Masarykovo křeslo, které používal ve své pracovně. Letos bude poprvé přinesen originál prvorepublikové ústavy z roku 1920," prozradil šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Zemanova první inaugurace se neobešla bez chyb. V textu přísahy chyběla dvě písmena. Miloš Zeman se ale nenechal zaskočit a přečetl ho správně. Po ceremoniálu ale musel podepsat opravenou verzi.

Související obsah

Připraveno bude i jednadvacet dělostřeleckých salv, které vojáci vypálí při státní hymně. Jde o tradici z 18. století. Proč právě 21 historie neprozrazuje. Na následnou vojenskou přehlídku je připraveno 240 vojáků.

"Při přechodu přes III. nádvoří se prezident chce potkat s občany, právě proto jsme zvětšili ten prostor aby jich mohlo přijít více," dodal Kruliš.

Po složení slibu a vojenské přehlídce se už tradičně rozezní zvony chrámu Sv. Víta. Už nyní se vytápí jinak chladný Vladislavský sál. Jeho teplota stoupá každým dnem o 2 až 3 stupně. V den inaugurace bude v sále 22 stupňů.

vbo, Jaroslav Brousil, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz