Zvířátka v ZOO

Skupina makaků v ostravské zoo se rozrostla! VIDEO

V ostravské zoologické zahradě se přírůstkům daří. Úspěšně se tu rozmnožují i vzácní makaci lví. Poslední mládě se zde narodilo 20. února tohoto roku!

Nejmladší mládě porodila zkušená třináctiletá samice, která už odchovala tři mláďata. Příkladně pečuje i o svého posledního potomka, jehož pohlaví zatím není známo. "Do početné skupiny sociálně žijících primátů chovatelé zasahují jen minimálně, takže mezi zvířaty fungují přirozené vazby a chování," vysvětluje tisková mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.

Ve skupině nevyvolal příchod nového člena žádné nepokoje, naopak vše probíhá v klidu. Důvodem je i to, že matkou je dominantní samice, která má u všech členů skupiny respekt. "Otcem mláděte je 23letý samec, který byl na doporučení koordinátora Evropského záchovného programu pro makaky lví dovezen a ke skupině připojen v létě 2017," upřesňuje Šárka Nováková.

Související obsah

"Vzhledem k poměrně početné skupině bylo důležité, aby byl nový samec zkušený, klidný a dovedl si zjednat pořádek ve skupině, aby se snížila pravděpodobnost zranění či zabití cizích mláďat. Tento jev nazývaný infanticida, kdy nový vůdčí samec zabíjí mláďata po svém předchůdci, je přirozený a v přírodě známý nejenom u řady druhů primátů, ale i kopytníků," vysvětluje vrchní chovatelka primátů Jana Kanichová.

První dny po porodu se mládě zdržuje hlavně na břiše matky nebo sedí vedle ní, ale stále se jí přidržuje. Postupně se osměluje a rozhlíží se po okolí, sahá na předměty kolem sebe nebo na ostatní členy skupiny. V posledních dnes si už ale troufá i utíkat od své matky, ta si ale mládě stále hlídá a přidržuje ho za ocásek. Malý makak zatím saje mateřské mléko, to bude jeho hlavní potravou minimálně půl roku.

Související obsah

Ostravská zoologická zahrada chová makaky lví od roku 1978 a celkem už se zde podařilo odchovat 42 mláďat. Návštěvníci mají možnost skupinu makaků i s mládětem pozorovat v pavilonu primátů. Tyto nevyhovující a zastaralé prostory by měli ale primáti v budoucnu opustit a dočkat se nového bydlení. V plánu je vybudování nové moderní expozice s velkým přírodním výběhem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz