Hodiny

Lidem v Česku se začaly záhadně zpožďovat hodiny. Už se ví proč

Některým odběratelům elektřiny se v minulých týdnech zpozdily hodiny na elektrických spotřebičích. Za problémem, který postihl celou Evropu, stojí podle odborníků spor mezi správci rozvodné sítě v Srbsku a Kosovu. V Evropě byl nedostatek elektřiny, a tak došlo ke kolísání elektrické sítě.

"Všimla jsem si na budíku, který je elektrický, že se mi sám od sebe zpozdil asi o pět minut. Měla jsem jít k lékaři a přišla jsem pozdě," postěžovala si jedna z žen, kterou výpadek elektřiny postihl. Podobnou zkušenost měla i divačka Markéta. "Na troubě se mi hodiny zpozdily o sedm minut, netušila jsem proč," popsala pro TN.cz. A stejné problémy měla řada lidí po celé republice.

Podle odborníků je za celým problémem snížená dodávka elektřiny z Kosova. V takovém případě mělo vypomoct Srbsko, ale kvůli napjatým vztahům těchto dvou zemí k tomu nedošlo.

"Členské země tuto situaci intenzivně řeší. Jednání probíhají jak přímo s provozovateli přenosových soustav v Kosovu a Srbsku, tak na úrovni EU," vysvětlila mluvčí České energetické přenosové soustavy Hana Klímová.

Související obsah

"Během dne frekvence kolísá jedním i druhým směrem. V tomto případě byl ten pokles delší, proto se ta zařízení rozešla dlouhodobě," doplnil vedoucí laboratoře z Ústavu fotoniky a elektroniky Alexander Kuna.

Některým lidem se čas na spotřebičích od toho reálného lišil téměř o deset minut. Podle odborníků se ale lidé nemusí obávat, elektřiny je v Evropě dostatek, a tak by ke kolísání frekvence sítě už nemělo docházet.

Na přístrojích teď už stačí pouze nastavit správný čas anebo počkat, až se sám srovná, ale to by prý mohlo trvat i několik týdnů.

mom/Klára Pospíšilová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz