Inaugurace

Zemanovu inauguraci řeší v cizině: "Prokázal schopnost rozdělovat!"

Zemanovu inauguraci řeší v cizině: "Prokázal schopnost rozdělovat!"
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Inaugurace českého prezidenta obletěla svět. Zahraniční média si všimla momentu, kdy někteří hosté na protest proti Zemanovým slovům opustili Vladislavský sál. Informovaly o něm všechny významné agentury.

Zahraniční média píší o Zemanovi jako o "proruském, pročínském a protiimigračním" politikovi. Podle německého portálu Deutsche Welle zneužil český prezident inaugurace k útokům na média a kritice svých oponentů.

Německá agentura DPA a rakouská APA zdůraznily, že ze slavnostního ceremoniálu odešel také bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Podle dalších tiskových kancelářů se politici tří konzervativních stran "ostentativně zvedli" a opustili sál.

"Když se ujal úřadu napodruhé, slíbil, že bude sjednocovat společnost. Místo toho prokázal svou schopnost rozdělovat, znevažoval své nepřátele a kritizoval intelektuální elity a média," uvedla agentura Reuters.

Francouzská média pak napsala, že Zeman zůstal věrný svým názorům a populismu. V prezidentských volbách podle agentury AFP zvítězil díky šíření strachu z uprchlíků a odmítání unijních kvót.

Zeman při čtvrteční inauguraci kritizoval Zdeňka Bakalu, označil ho za "skrvnu". Připomněl kauzu OKD s tím, že za velký problém považuje ekonomickou kriminalitu v Česku. Pustil se také do médií, které vydává Bakalova Ekonomia, a do veřejnoprávní České televize.

Někteří hosté se na protest proti Zemanovým slovům zvedli a odešli z inaugurace. Jako první opustila Vladislavský sál poslankyně ODS Miroslava Němcová, následovali poslanci TOP 09, místopředseda lidovců Marian Jurečka či senátor za Starosty Václav Chaloupek.

Podívejte se na reportáž TV Nova o inauguraci:

-

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz